1071 Malazgirt Zafer Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – MUŞ

1071 Malazgirt Zafer Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – MUŞ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere 1071 Malazgirt Zafer Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Zafer Anıtı Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldı – Anıtının Tarihi, Önemi ve Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zafer Anıtı, Muş ilinin Malazgirt ilçe sınırlarında bulunan bu anıt, Sultan Alparslan’ın 1071’de Bizans ordusunu yenerek elde ettiği bu şanlı zafer karşısında Malazgirt ilçesine yaptırılan “Zafer Anıtı”, Türklerin Anadolu’ya girişini simgelemektedir.

Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen çok önemli bir savaştır. Bu savaş önemi ise,  Türklere Anadolu’nun kapılarını açan savaş olmasıydı.

1071 Malazgirt Zafer Anıtı Ne Zaman Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Mimar Vesile Gönül ASLANER ve Heykeltıraş Süheyla AYKUT  tarafından 1985 yılında Anıt yapımına  başlanmış ve 1989 yılında bitirilmiştir. Anıtın yüksekliği 42 metre, Eninin uzunluğu 16.40 metredir.  

Anıtın anlamı ise, Sütunlar arasındaki boşluk Türklerin Anadolu’ya Giriş Kapısını, Sütunlar ise, Anadolu’nun anahtarını ifade etmektedir.

             Malazgirt Zafer Anıtı’na Nasıl Gidilir?          

Muş ilinin Malazgirt ilçe sınırlarında bulunan bu yapıya gitmek için, Kendi arabanızla Ahlat-Malazgirt Yolu takip ederek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelecekler, Muş merkezden kalkan Malazgirt ilçe minibüsleri ile buraya ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.