33 Şehit Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Bingöl Gezilecek Yerler

33 Şehit Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Bingöl Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda 33 Şehit Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Hangi olayda Şehit oldukları Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Anıt, Bingöl – Elazığ kara yolu üzerinde bulunan bir anıt mezardır. 24 Mayıs 1993 Tarihinde Malatya’dan usta birliklerine giden tamamı sivil ve silahsız askerler bindikleri otobüslerden vatan hainleri tarafından indirilerek kurşuna dizilmiştir. Bu olay sonrasında toplam 33 vatan evladı şehit olmuştur.

                 33 Şehit Anıtı Hakkında Bilgiler                       

Anıt, bu olay sonrasında sembolik olarak yapılmıştır. 33 tane sembolik mezar ve 33 metre yükseklikte Bayrak bulunuyor. En Büyüğü 25 olan şehitler içerisinde Asker, Öğretmen ve sivillerde bulunuyor. Mezarların üzerinde şehitlere ait bilgiler bulunuyor. Şehitlerin gömülme esnasında şehit aileleri memleketlerinden getirdiği toprakları mezara attıkları anlatılmaktadır. 33 Şehit Anıtının bulunduğu yer yöre halkı ve bu yerden geçenler tarafından bir fatiha okumak için uğranılan bir yerdir.

                 33 Şehit Anıtı’na Nasıl Gidilir?                         

Anıt, Bingöl iline 15 km uzaklıkta bulunuyor. Bingöl – Elazığ Karayolu üzerinde bulunduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Yol kenarında araçlarınız için otopark alanı bulunmaktadır.

Navigasyon ile gelmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.