Abana Gezilecek Yerler – Abana Gezi Rehberi – KASTAMONU

Abana Gezilecek Yerler – Abana Gezi Rehberi – KASTAMONU

Sevgili Seyyahlar   bu yazımızda  Abana Gezilecek Yerler – Abana Tarihi – Mimarisi ve Doğal Güzellikleri  hakkındaki bilgilerdeki güncellemeler.

                           Abana Hakkında Bilgiler                           

Abana, Kastamonu iline Bağlı olan bir ilçedir. Kastamonu ticari olarak 90 km içinde yer almaktadır. Karadeniz içinde bulunan yeşil ile mavinin buluştuğu bir ilçedir. Turizm çevrenin en gelişmiş ve tercih edilen yöresidir. İlçe yaklaşık 6 km kumsallara sahiptir.

                       Abana Gezilecek Yerler                                  

                             Hacıveli Koyu ve Plajı                               

Hacıveli Köyü ve Plajı,  Abana Çatalzeytin karayolu üzerinde Abana merkeze 5 km mesafede bulunmaktadır. Hacıveli Köyünde yer alır.

Köy Hacıveli Burnuna 1.2 km civarında bulunuyor. Hacıveli Plajı yaklaşık 1,5 km bir sahile sahiptir. Karadeniz’in Bodrumu olarak bilindiğidir. Plajı ince kumlu bir sahiptir. Denize için Haziran-Ağustos ayları arası alışverişlerle. Burada Kafe hizmet hizmetler mevcuttur. Burada su sporları yapılmaktadır. Özellikle Windsurf ve Yelken Yüzme burada yapılanf sporlardır.

                                Abana Seyir Terası                                  

Abana sektöre bağlı Bağlık Mahallesinde yer almaktadır. Seyir 2017 yılında inşa edilmiş. Yapımı yaklaşık 6 ay sürmüştür. Terasın bulunduğu yer bir işletmeye bağlı. İşletmenin 250 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Nişan ve mezuniyet gibi organizasyona ev çalışmaları yapıyor. Tepede bulunan 2 gözetleme balkonundan, yazılışı manzarayı izleme ve fotoğraf çekerna üzerindedir. Özellikle burada Manzaraya karşı ikramlarınız tavsiye ederim.

                               Hacıveli Kanyonu                                    

Hacıveli Kanyonu, Abana Çatalzeytin karayolu üzerinde Abana merkeze 5 km mesafede Hacıveli Köyünde bulunmaktadır. Hacıveli Kanyonunun yaklaşık 3 km kadardır. Abana merkez Karadeniz’e dökülen Hacıveli Çayının geçtiği yaklaşık 3 km’lik bir kanyondur. Bu kanyonda yer alan yollardan dağlardan(trekking) sporu için düzenlenmiştir. Yeşille mavinin üzerinde var olmayan bir doğaya güzelliğe sahiptir. Abana Yerli ve yabancılar ilgiyle yaklaşan okulların başında geliyor. Kanyonun içinde barındırdığın yanı sıra tarihi güzellikler içinde bulunmaktadır. Doğal kayalıklar, tahta köprüler ve eski değirmenler vardır.

                                    Hacıveli Köyü                                     

Hacıveli Köyü’nde hatta Kastamonu’nun eski yerleşim yeridir. Köy tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana gelir. Sarı hurma ve kestane ağaçları yaygın bulunmaktadır. Zamanında burada yaşayan Rumların terk edilmiş evleri bulunmaktadır. Bu evlerin yapılandırılmasız harabe. Ayrıca 1805 yılında olan Hacıveli Camisi de bulunmaktadır.

                                    Hacıveli Konağı                                  

Hacıveli Konağı, Abana ilçesi merkeze Bağlı Hacıveli köyü(mahalle) yer almaktadır. Hacıveli Konağı tarihi okulunun yanı sıra deniz manzarası ve doğal bir ortam ile ilgisiz. Konak 1935 yılında okul olarak inşa edilmiştir. 1992 yılı okul hizmeti sonlandırılmıştır. Daha sonra konakta onarım çalışması yapıldı. buralarda restoran ve kafeterya olarak düzenlenmiştir. Hacıveli Konağı ziyarete açık bulunmaktadır.

Restorasyon içten sadık kalınmıştır. Okul döneminde kullanılan çoğu eşya ilk günkü korumaktadır.

                       Harmason (Mevlana) Camisi                      

Harma (Mevlana) Camisi, Abana ilçesonunda yer alır. Harmason Camisi 1846 yılında inşa edilmiştir. Bazı kaynaklara göre adı Mevlana Camisi olarak da geçmektedir. Caminin ne olduğuna dair bir açıklama vardır.

Harmason Camisinin 5 metrelik giriş bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm camiye ilave edilmiştir. Caminin ilk yapılması amacının, tekke-zaviye veya dergâh toplantı yeri olduğu bilgisine ulaşılmaktadır. Yapının kullanım amaçlı kullanımları cami olarak değiştirilmiştir.

                                      Abana Müzesi                                    

Abana Müzesi Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Abana’da bulunan şehirler hükümet konağıdır. Müze Abana Turizm ve Kültür Derneği tarafından işletilmektedir. 2007 yılında Kastamonu Valiliği tarafından hizmete açılmıştır. Müze içinde yörede tarihi içinde kullanılan eski eşyalar ve bir kısım tarihler sergileri.

                              Abana’ya Nasıl Gidilir?                           

Abana, Kastamonu iline Bağlı olan bir ilçedir. Kastamonu ticari olarak 90 km içinde yer almaktadır. Karadeniz içinde bulunan yeşil ile mavinin buluştuğu bir ilçedir. Turizm çevrenin en gelişmiş ve tercih edilen yöresidir. İlçe yaklaşık 6 km kumsallara sahiptir.

Abana ilçesi Kastamonu’ya 90 km, Sinop’a 132 km, Ankara’ya 340 km ve İstanbul’a 620 km uzaklıkta yer alıyor.

Abana’ya toplu taşıma veya konsepti aracınızla uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler için ulaşım Abana-Bozkurt-Devrekâni –Kastamonu Devlet Karayolundan haberdar olun. Abana Merkez’e tabelaları çok yaşlı.

Toplu taşıma ile gelenler öncelikle Kastamonu’ya gitmeniz gerekiyor. Kastamonu merkezden kalkan Çatalzeytin-Abana servislerine binip Abana’ya gelmeniz gerekiyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.