Abdülmecit Efendi Köşkü – Maziden Atiye Zarafet Sergisi

Abdülmecit Efendi Köşkü – Maziden Atiye Zarafet Sergisi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Abdülmecit Efendi Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Osmanlı İmparatorluğunun Son Dönemine Cumhuriyetin ilk yıllarına Kadın Kıyafetleri Sergilendiği (Maziden Atiye Zarafet Sergisi)  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Abdülmecit Efendi Köşkü Hakkında Kısa Bilgi       

Abdülmecit Efendi Köşkü, İstanbul ilinin Anadolu Yakasında Üsküdar ilçesine bağlı Nakkaştepe semtinde bulunmaktadır. köşk 1880-1885 yılları arasında Mısır Hıdivi İsmail Paşa tarafından yapı için 20.000 mefruşatı için de 8.000 Mısır altını harcanarak av köşkü olarak yapılmıştır. Köşk daha sonra 2. Abdülhamit tarafından alınarak amcazadesi Abdülmecid Efendi’ye tahsis edilmiştir. Hem av köşkü hem yazlık hem de ressamlığını sürdürdüğü bir köşktür.

Maziden Atiye Zarafet Sergisi

Köşk, Vehbi Koç Vakfı Kültür Kurumlarından, Türkiye’nin İlk Özel Müzesi Sadberk Hanım Müzesi, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel bir sergiyle kutluyor. Osmanlı İmparatorluğunun Son Dönemine Cumhuriyetin ilk yıllarına Kadın Kıyafetleri Sergisidir.

Sadberk Hanım Müzesi tarafından düzenlenen Maziden Atiye Zarafet sergisi Abdülmecid Efendi Köşkünde ziyarete açıldı. Sergide; 19. Yüzyılda saraylı ve Şehirli Kadınların Avrupa Modasını takip etmesiyle başlayan ve Cumhuriyetin ilanı ile hız kazanan kıyafet dönüşüm sürecini ele almaktadır.

Latife Hanım, Mevhide İnönü ve Afet İnan’ın elbiseleri bir arada görme fırsatı bulacaksınız.

Cumhuriyet Döneminde Başkent Ankara’da Resmi Devlet Töreninde, Balolarda giyilen kıyafetler, Ayakkabı, Çanta ve Şemsiye gibi dekorlarda bulunuyor. Sergi, Kadınların sadece kıyafetler veya giyim kuşamlarının yanı sıra yaşadıkları yerleri de anlatmaktadır.

Sergide en göze çarpan konulardan biri de sadece 100 Adet kıyafet yer alıyor. Bunun sebebi ise Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel bir koleksiyon olmasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’e Özel Bir Bölüm

Sergide Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk’e özel bir de bölüm yer almaktadır. Atatürk’ün kullandığı Takım Elbiseler, Kıyafetler, Ayakkabı ve aksesuarlarını görme fırsatı bulacaksınız.

Maziden Atiye Zarafet Sergisi Ne Zamana Kadar Açıktır?

Sergi, 17 Mart 2024 tarihine kadar açıktır.

Maziden Atiye Zarafet Sergisinde Müze Kart Geçerli mi?

Sergiye Giriş ÜCRETSİZDİR.

Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Diğer Günler 11:00 – 19:00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Sizlere tavsiyemiz hafta içi gitmeniz gidemeyenler için hafta sonu erken saatlerde orada olmanız.

              Abdülmecit Efendi Köşkü Giriş Ücreti            

En çok merak edilen şeylerden biri ise ücret, Müzeyi Ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Telefon: (0216) 343 36 76

          Abdülmecit Efendi Köşküne Nasıl Gidilir?    

Müze, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesine bağlı Nakkaştepe semtinde bulunan bu müzeye gitmek için,

Nakkaştepe Metrobüsü ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Nakkaş Mezarlığının hemen arka tarafında yer almaktadır.

Aracınızla Navigasyon ile gelecekseniz eğer, Altta  yerleştirdiğimiz Harita yardımıyla rahatlıkla gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.