Abdülmecit Efendi Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir / İsmi Lazım Değil Sergisi

Abdülmecit Efendi Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir / İsmi Lazım Değil Sergisi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Abdülmecit Efendi Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir -Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen İsmi Lazım Değil Sergisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Abdülmecit Efendi Köşkü                          

Abdülmecit Efendi Köşkü, İstanbul ilinin Anadolu Yakasında Üsküdar ilçesine bağlı Nakkaştepe semtinde bulunmaktadır. Abdülmecid Efendi Köşkü, Küratörlüğünü Brigitte Pitarakis ve Selen Ansen’in üstlendiği ‘İsmi Lâzım Değil’ sergisi, 20 Eylül – 11 Aralık 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.


Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un
teşvîki ve Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen sergi, Bizans döneminin doğaüstü ve bilinmez olana ilişkin sembolik dünyasından hareketle, güncel sanatta bilinmez olanın temsilini sorguluyor

     Abdülmecit Efendi Köşkü Hakkında Kısa Bilgi.    
Merhaba sizlere öncelikle köşkün tarihçesi hakkında bilgi vereceğiz; Bu köşk 1880-1885 yılları arasında Mısır Hıdivi İsmail Paşa tarafından yapı için 20.000 mefruşatı için de 8.000 Mısır altını harcanarak av köşkü olarak yapılmıştır. Köşk daha sonra 2. Abdülhamit tarafından alınarak amcazadesi Abdülmecid Efendi’ye tahsis edilmiştir. Hem av köşkü hem yazlık hem de ressamlığını sürdürdüğü bir köşktür.

OKUMALISIN  Mimar Sinan Kent Ormanı Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - İstanbul

                  İsmi Lazım Değil Sergisi                     

İsmi Lâzım Değil sergisi, bilinmezin büyüleyiciliğini ve tekinsizliğini odağına alıyor. Bizans’tan günümüze uzanan tarihsel ve kültürel mirastan esinlenerek, biçimlerin, inançların ve temsillerin tarih boyunca nasıl varlığını sürdürdüğünün, göç ettiğinin ve dönüşüm geçirdiğinin izini sürüyor.

Koç Holding desteğiyle bu sergiiçin üretilen eserlerin yanı sıra Ömer M. Koç’un koleksiyonuna ait yapıtlar ile Türkiye ve yurt dışındaki kurum, sanatçı ve koleksiyonerlerden ödünç alınan eserler de sergide yer alıyor. Serginin günlük hayatta kullanılan bir deyimden aldığı başlığı İsmi Lâzım Değil, bilinmezin anlaşılmazlığını ve isimlendirilemez boyutunu yansıtmakla beraber, hiçbir şey açıklamıyor, hiçbir şey tanımlamıyor.

Köşkün zemin katında, birinci katında ve bahçesinde, 45’ten fazla sanatçının çeşitli mecralarda ürettiği yaklaşık 100 eser sergileniyor. Bodrum katta ziyaretçileri bekleyen etkileşimli mekânsal deneyim ise onlara Bizans kozmolojisi ve ikonografisine ait kurucu imgeler arasında içine çekilecekleri bir tecrübe sunuyor.

İsmi Lâzım Değil başlığı, gösterme ile gizleme, söyleme ile söylememe arasındaki hassas dengeyi korumayı amaçlayan serginin nasıl tasarlandığına dair ipuçları da veriyor.

OKUMALISIN  Yalnızçam Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir - 2021 - 2022 Yılı Fiyatlar

 

Pazartesi hariç diğer günler 11.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Size tavsiyem hafta içi gitmeniz gidemeyenler için hafta sonu 11.00 en geç 11.30-12.00 de orada olmanız.

Eğer bu saatlerde giderseniz yaklaşık 1 saat sıra bekleyerek bu sergiyi gezmeniz mümkün geriye kalan saatlerde yoğunluk sebebiyle 2-3 saat arası sıra bekleyebilirsiniz.

              Abdülmecit Efendi Köşkü Giriş Ücreti            

En çok merak edilen şeylerden biri ise ücret, Müzeyi Ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Telefon: (0216) 343 36 76

         Abdülmecit Efendi Köşkü Ziyaret Saatleri         
İsmi Lazım Değil Sergisi 20 Eylül’den itibaren 11 Aralık 2022’ye kadar Pazartesi hariç haftanın her günü 11:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
          Abdülmecit Efendi Köşküne Nasıl Gidilir?    
Müze, İstanbul ilinin Anadolu Yakasında Üsküdar ilçesine bağlı Nakkaştepe semtinde bulunan bu müzeye gitmek için,

Nakkaştepe Metrobüsü ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Nakkaş Mezarlığının hemen arka tarafında yer almaktadır.

Aracınızla Navigasyon ile gelecekseniz eğer, Altta  yerleştirdiğimiz Harita yardımıyla rahatlıkla gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.