Acemhöyük Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AKSARAY

Acemhöyük Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AKSARAY

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Acemhöyük Nerede – Nasıl Gidilir  – Giriş Ücreti  – Tarihçesi ve Mimari Özellikleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                               Acemhöyük Nerede?                                 

Acemhöyük,  Aksaray kent merkezinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Yeşilova kasabası Alasakallı Mahallesinde bulunmaktadır. Aksaray merkeze yaklaşık olarak 20 km mesafededir.

Yeşilova Beldesi’ndeki Acemhöyük, Aksaray’ın kazı çalışması yapılan ilk ören yeridir. 1962 yılında Prof. Dr. Nimet Özgüç başkanlığında başlayan kazı çalışmaları 1989 yılından itibaren Prof. Dr. Aliye Öztan tarafından sürdürülmektedir. Kazılar 46 yıldır devam etmektedir. Bu dönemde de yapılan kazı çalışmalarında Ankara Üniversitesi’nin katkısı büyüktür.

Acemhöyük, Anadolu’nun 4 bin yıl önce en gözde maden üretim merkezi olarak bilinmektedir. Akad ve Hitit yazıtlarında adı geçen ünlü Asur kenti Puruşhattum. Bugünkü ismiyle Acemhöyük. Anadolu’nun en büyük höyüklerinden olan Acemhöyük, 700 x 600 x 20 metreküp hacimdeki höyük ve onu çevreleyen Aşağı Şehir ‘den oluşuyor.

Burası uzun bir tarihi bünyesinde barındırmaktadır. Kent, Eski Tunç II (M.Ö. 2500) döneminden itibaren giderek gelişirken, en parlak dönemini Asur Ticaret Kolonileri Çağı’nda yaşadı. Höyüğün batı ve güney yükseltilerinde yoğunlaşan son yerleşmeler, M.Ö. 6’ncı yüzyıldan başlayarak Roma Devri başlarına kadar sürdü.

                             Acemhöyük Giriş Ücreti                            

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                            Acemhöyük Nerede?                                  

Acemhöyük, Aksaray kent merkezinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Yeşilova kasabası Alasakallı Mahallesinde bulunmaktadır. Aksaray merkeze yaklaşık olarak 20 km mesafededir.

                          Acemhöyük Nasıl Gidilir?                           

Bir Açık Hava Müzesi konumunda olan Acem Höyük’e ulaşmak için ilk başta Aksaray merkezine ulaşmak gerekir. Buradan Yeşilova Kasabasına giden servislerle veya şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.