Adana Atatürk Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Adana Atatürk Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Adana Atatürk Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?– Adana Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Adana Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi ve Müzesi Adana ilinin Seyhan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Seyhan ilçesine bağlı Kayalıbağ Mahallesi’nde yer almaktadır. Adana merkeze yaklaşık olarak 73 km mesafede bulunur.

Atatürk Evi ve Müzesi’nin bulunduğu bu bina 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu bina geleneksel Adana evlerinin en güzel örneklerindendir. Bu sebeple bina Bakanlık tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Şubat 1923  yılında Adana’ya geldiği zaman eşi ile birlikte kalmış olduğu Suphi Paşa Evi, Atatürk’ün 100. doğum yılı münasebetiyle 1981 yılında Atatürk Evi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Bina iki katlı olarak inşa edilmiştir. Çatı yapısı kırma yapıdadır. Ayrıca kagir bir yapıdır. Müzenin alt katında çalışma odası, kütüphane yer almaktadır. Üst katında ise yatak odası, çalışma odası, basın odası, Mücahitler odası, oturma odası, Hatay odası, silah odası, Yaver odası ve Kuvayi Milliye odası bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Rize Haramtepe - Çeçeva Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Ayrıca müzede Atatürk’ün Adana seyahati ile ilgili fotoğrafları, bilgiler ve belgeler de sergilenmektedir.

Adana Atatürk Evi ve Müzesi Ziyaret Saatleri

Atatürk Evi Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyaret etme şansına sahipsiniz.

Adana Atatürk Evi ve Müzesi Giriş Ücreti

Atatürk Evi Müzesinin herhangi bir girişi ücreti bulunmamaktadır.

Adana Atatürk Evi ve Müzesi Nerede?

Atatürk Evi ve Müzesi Adana ilinin Seyhan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Seyhan ilçesine bağlı Kayalıbağ Mahallesi’nde yer almaktadır. Adana merkeze yaklaşık olarak 73 km mesafede bulunur.

Adana Atatürk Evi ve Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Adana merkez üzerinden gelenler Alparslan Türkeş Blv. üzerinden yaklaşık 100 dk lık yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelenler öncelikle seyhan ilçe merkezine ulaşım sağlamalıdırlar. Ardından Seyhan İlçe merkezinde Barkal dolmuşlarını kullanarak Atatürk Evi Müzesine ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Mısır Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.