Adana Büyük Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Adana Büyük Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Adana Büyük Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir –  Türkiye’nin En Uzun Saat Kulesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Türkiye’nin En Uzun Saat Kulesi               

Adana’nın tarihi sembollerinden biri olan Büyük Saat, Ali Münif Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Saatin yapımına 1881 yılında Osmanlı Devleti tarafından Adana’ya gönderilen Adana Valisi Ziya Paşa tarafından yapımına başlanmıştır. Saatin bulunduğu kule kesme taşlardan yapılmıştır. Uzunluğu 32 metre olan kule kare prizma şeklindedir.

Kulenin duvarları tuğla ile örülmüştür. Saatin bulunduğu kulenin temel derinliği 35 metre olup, kulenin yapım aşamasında Osmanlı Devletinde yapılan saat kuleleri arasında birinci sırada yer almıştır. İkinci sırada bulunan saat kulesi ise Dolmabahçe Saat Kulesidir. Kule de bulunan saate 110 basamakla çıkılmaktadır.

Kuledeki çalan çanın üzerinde de ‘Societe Jntibah Tourhan Djemal & Co Adana Turkei’ yazıyor.  İnşa edildiğinde şehrin her tarafından rahatlıkça görülebilen saat kulesinin Fransız işgali sırasında tahrip olan makinesi 1925 yılında Almanya’dan satın alınan yeni bir makine ile değiştirilmiş.

Türkiye’nin En Uzun Saat Kulesi….

Saat Kulesi her saat başı, vakit belirleyen güçlü sesi ile Adana’nın birçok yerinden duyuluyor. Adana’da inşa edildiği ilk dönemde resmi dairelerdeki görevlilerle vatandaşların mesailerini bu saate göre ayarladıkları biliniyor.

Şehir merkezine yakın olup, merkezden dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile gidilebilir. Ayrıca metro ile de gidilebilir ancak diğer ulaşım vasıtalarına göre uzak düşmektedir. Ulaşım için en kısa yol ise Adana Çarşı Merkeze giden tüm araçlar gidiyor.

Uçakla ve ya şehir dışından gelenler servisler aracılığıyla şehir merkezine getirilmektedir. Şehir merkezinden Büyük Saate ulaşım yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.