Adana Seyhan Nehri ve Barajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Adana Seyhan Nehri ve Barajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Adana Seyhan Nehri ve Barajı Nerede-Nasıl Gidilir? – Adana Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Adana Seyhan Nehri ve Barajı

Adana tarihi geçmişi, ticari gelişmişliği, tarımı ile ülkemizin önde gelen şehirlerden biridir.Adana ilinde bulunan Baraj, Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği su baskınından korumak amacı ile yapılan toprak dolgu tipi barajdır. 8 Nisan 1956’da hizmete açılmıştır. Baraj, Çukurova Bölgesi Pamuk Tarim Arazilerinin Sulanmasini Sağlayip Bölge Hidroelektirik Saglayip Adana Bölgesine maddi ve manevi yönden katkı sağlamaktadır.

Seyhan Nehri Hakkında;  Çukurova’daki tarımsal sulamada ve özellikle pamuk üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Nehir, Adana-Mersin sınırında Tarsus Çayı ile birleşerek, Akdeniz’e dökülmektedir. Akdeniz’e dökülen en büyük nehir olma özelliğine sahip Seyhan Nehri, tarih boyunca yaşayan uyğarlıklara önemli verimli topraklar sağlamış sağlamıştır. Balık tutmak isteyenler, Seyhan nehrinde sazan, sudak, sis balığı, nadiren yılan balığı ve yayın balığı bulunmaktadır.

Adana Seyhan Nehri ve Barajı Hakkında;

Seyhan Barajı, eski Adana diye tabir edilen yerin 15 km yukarısında bulunur. Baraj, Adana ilini ve  850 bin dönüm araziyi  Seyhan Nehri’nin taşarak sebep olabileceği su baskınından kurtarmak amacıyla yapılmış.

OKUMALISIN  Büyükada Gezilecek En Güzel 10 Yer? 

Selhan Barajı, sulama ve elektrik üretiminde kullanılıyor. Baraj, yılda toplam 350 milyon KWh elektrik enerjisi üretmektedir. Seyhan Baraj Gölü, av hayvanlarının korunduğu, yerleştirildiği, yetiştirildiği ve yaşama ortamlarının iyileştirildiği bir bölge olarak ilan edilmiştir.

Adana Seyhan Baraj Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ proje kapsamında korunmaya alınan gölün alanı ise 68 kilometrekare. Uzunluğu 28 km en geniş yeri 17 km-en derin yeri 70 metre uzunluğundadır.

Seyhan Barajında Neler Yapılır;

Adana im merkezine yekın olması sebebiyle yoğun ilgi gören baraj, yürüyüş alanları, yeme içme yerleri, piknik alanları, kafeteryaları ile muhteşem bir yerdir. Şehre bu kadar yakın, mesire alanlarıyla çevrili bu güzel gölde, Balık tutma imkanlarıda bulunuyor. Ayrıca göl etrafında bulunan tesislerde gondol ile turlar düzenlenmektedir. Seyhan Baraj Gölü, aynı zamanda önemli su sporu organizasyonu olan türkiye offshore şampiyonasına da ev sahipliği yapmaktadır.

Seyhan Barajı Piknik Alanı, Menderes adası Piknik alanı olanak hizmet veren bu yer, Baraj manzarılı olarak gelen misafirlerine ev sahipliği etmektedir. Ayrıca Karadenizliler Ormanındada piknik yapabilirsiniz. Güzelyalı Mahalles-Sarıçam Mahallesii sınırları içerisinde bulunan baraj manzaralı restoranlarda yemek yiyebilirsiniz,

OKUMALISIN  Tarsus Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Seyhan Barajına Nasıl Gidilir;

Adana ilinin seyhan ilçesi sınırları içeresinde bulunan baraj alan olarak büyük olması sebebiyle ulaşım çok farklı alternatifler sunmaktadır. Kabasakal, Bayram Hacılı,Dörtler, Memişli, Karaömerli semtleri , sarıçam mahallesi ve ,Güzelyalı mahallalerinden baraja inen yollar bulunmaktadır.

Menderes Adası Piknik Alanına gelmek için, Güzelyalı mahallesine gelmeniz gerekiyor.

Otobüs ile Gelecekler;

Özel Adana Medline Hastanesinin önünden – 111-114

Sheraton Adana Hotel önünden 112-114

Adana 5 Ocak Fatih Terim Stadyumu önünden 112-140

Atatürk Caddesinden  8-B-111

Süleyman Demirel Bulvarından geçen 111-114 ile gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.