Adana Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Adana Gezilecek Yerler

Adana Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Adana Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Adana Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

                                 Ulu Cami Nerede?                                  

Adana ilinin Seyhan ilçesi sınırları içerisinde Kızılay Caddesi üzerinde bulunuyor. Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait Mimari karakterleri üzerinde taşıyan bu cami, Medrese, Türbe, İmaret, Dar’ül şifa, Sıbyan mektebi ve Mimarisi ile görenleri büyülemektedir.

Adana ilinin En önemli tarihi yapılarından biri olan bu cami 16. yy Ramazanoğulları Beyliği döneminin önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Selçuklu mimarisi özelliklerini taşıyan cami beyaz mermer taşlar kullanılarak yapılmıştır. Batı kapısı üzerinde iki tane Yılan kabartması bulunuyor.  Batı ve Doğu kapıları üzerinde birer kitse bulunuyor.

 Adana Ulu Cami’ni önemli kılan diğer bir ayrıntı İznik Çini süslemeleri ile Ünlüdür desek hiç yanlış olmaz. Çini süslemeleri genel olarak beyaz zemin üzerine turkuaz, lacivert ve kırmızı hâkimdir.

                 Adana Ulu Cami Ne Zaman Yapıldı?           

Cami’nin yapımına 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından başlanmış, onun ölümü üzerine 1541 yılında oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından tamamlanarak hizmete açılmıştır.

               Adana Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir?                       

Buraya toplu taşıma ya da husus, araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cami, Adana ilinin Seyhan ilçesi sınırları içerisinde Kızılay Caddesi üzerinde bulunuyor. Adana’nın en eski ve merkezi bir yerinde olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Tarihi Adana Taş Köprü’ye yürüme mesafesindedir.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.