Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı – Adana’da Piknik Yapılacak Yerler

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı – Adana’da Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı – Ateş Yakılabilen Mangal Alanları – Giriş Ücretleri – Açılış Kapanış Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı   

                         1)  Kozan Barajı                                  

Kozan Barajı, Adana ilinin Kozan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Adana merkeze yaklaşık olarak 88 km mesafede yer almaktadır. Kozan ilçe merkezine ise yaklaşık olarak 9 km mesafede bulunmaktadır.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Bu Baraj amatör balıkçılarında uğrak yeri durumundadır. Barajda çıkan alabalık olta balıkçılığıyla uğraşanlar için ilgi gören bir yerdir. İlçeye nefes aldıran bir yer. Baraj kenarında sosyal tesisler mevcut hâttâ tekne gezisi bile yapabilirsiniz. Cay kahve içip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

               2) Seyhan Nehri ve Barajı                     

Adana tarihi geçmişi, ticari gelişmişliği, tarımı ile ülkemizin önde gelen şehirlerden biridir. Adana ilinde bulunan Baraj, Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği su baskınından korumak amacı ile yapılan toprak dolgu tipi barajdır. 8 Nisan 1956’da hizmete açılmıştır. Baraj, Çukurova Bölgesi Pamuk Tarim Arazilerinin Sulanmasını Sağlayıp Bölge Hidroelektirik Saglayıp Adana Bölgesine maddi ve manevi yönden katkı sağlamaktadır.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana im merkezine yakın olması sebebiyle yoğun ilgi gören baraj, yürüyüş alanları, yeme içme yerleri, piknik alanları, kafeteryaları ile muhteşem bir yerdir. Şehre bu kadar yakın, mesire alanlarıyla çevrili bu güzel gölde, Balık tutma imkanlarıda bulunuyor. Balık tutmak isteyenler, Seyhan nehrinde sazan, sudak, sis balığı, nadiren yılan balığı ve yayın balığı bulunmaktadır. Ayrıca göl etrafında bulunan tesislerde gondol ile turlar düzenlenmektedir. Seyhan Baraj Gölü, aynı zamanda önemli su sporu organizasyonu olan Türkiye offshore şampiyonasına da ev sahipliği yapmaktadır.

Seyhan Barajı Piknik Alanı, Menderes adası Piknik alanı olanak hizmet veren bu yer, Baraj manzaralı olarak gelen misafirlerine ev sahipliği etmektedir. Ayrıca Karadenizliler Ormanında piknik yapabilirsiniz. Güzelyalı Mahallesi – Sarıçam Mahallesi sınırları içerisinde bulunan baraj manzaralı restoranlarda yemek yiyebilirsiniz,

                3) Belemedik Tabiat Parkı                    

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Belemedik Tabiat Parkı, Adana ili Pozantı ilçesine 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Tabiat Parkı içerisinden tren yolu da geçmektedir. Parkı gezmeye gidecek olanlar birçok güzelliği kaçırmamaları için Tren Yolunu tercih etmelerini kesinlikle öneririm.

Ayrıca I. Dünya Savaşı’nda burada görev yapan Alman personelin kullandığı yapılar ve mezarlık mevcuttur. Yerli halk, Çakıt Suyu kıyısında kurulmuş Belemedik’te taş ve ahşaptan yapılmış yayla evlerinde konaklanmaktadır. Yaban hayatı yönünden hayli zengin olan yörede yaban keçisi, yaban domuzu ve yırtıcı kuşlar gözlemlenebilir.

Tabiat Parkı’nın, farklı rekreasyonel aktivite Günübirlik Piknik – Kamp alanları, akarsu üzerinde olta balıkçılığı, ormanlık alanda bisiklet ve yürüyüş yolları, sehir terasları yerleri, Çoban köşkleri, kayalık alanlarda hiking-kaya tırmanışı imkanları mevcuttur.

                            4) Kapuzbaşı Şelaleleri                            

Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyü sınırları içerisinde yer alan kaynak şelalelerdir. Şelalelerden birisi Türkiye’nin En Yüksek ve Dünyanın ikinci En Yüksek Şelalesi olma özelliğini taşımaktadır.

Dünyanın En Yüksek İkinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı Şelalesi, görenleri adeta büyülüyor, şelalesinin aktığı yerin rakımı ise 700 metredir. Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağların zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenmektedir. Özellikle ilkbaharda kar sularının erimesiyle adeta gürül gürül akmaktadır. Şelaleye gelen ziyaretçiler buz gibi akan sularının serinliği ile serinlemektedirler.

Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisindedir. Aladağların 76 metre yüksekliğinden tepeden dökülür. Şelalenin tül gibi beyazlığı sizi mest eder. Kapuzbaşı bir şelaleleri bir tane değil, 3 tanesi yan yana olmak üzere toplamda 7 adet muhteşem şelale bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 2000 metre olan bölgeye, ilkbahar ayında gitmenizi tavsiye ederiz.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar trekking parkurunun en güzel durak noktalarından biridir. Adana-Kayseri arasındaki Aladağlar geçişini 5 günde tamamlayan gruplar, 4. Gününde buraya gelerek Şelalelerin yanında çadır kurup konaklamaktadırlar.

                       5) Dokuzoluk Piknik Alanı                          

Dokuzoluk, Adana il merkez ilçesi Karaisalı’ya bağlı Boztahta Köyü’nde bulunmaktadır. Piknik alanı adını 9 ayrı oluktan akan sulardan alan Dokuzoluk, Adana’nın saklı cennetlerinden birisi olma yolunda ilerlemektedir. Irmak üzerindeki derin vadide oluşan gölet ise yaz günleri dolup taşıyor. Sıcaktan bunalanların kendini kıyafetleriyle içine attığı göl özellikle hafta sonları piknikçilerin akınına uğruyor.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Alan içerisinde; kamelyalar, piknik masaları, mangal yerleri, mescit, umumi tuvalet ve çeşmeler mevcuttur. Doğa yürüyüşü, yüzme ve balık tutma gibi etkinlikler gerçekleştirilebilir. Ücretli ve Ücretsiz bölümler bulunuyor. Özel bir işletme tarafından işletilen bölüm var.  Girişin ücretli olduğu yerde oturabileceğiniz masalar bulunuyor.  Masa kira ücreti alıyorlar. Zaten işletme sadece masa veriyor. Yiyeceğinizi ve içeceğinizi yanınızda getirip burada yiyebilirsiniz.

                        6) Yerköprü Mesire Alanı                             

Yerköprü Mesire Alanı Adana ilinin Merkez ilçesi olan Karaisalı ilçesi sınıralrı içerisinde yer almaktadır. Yerköprü Adana’ya 63 km, Karaisalı’ya 10 km mesafede yer almaktadır.

Yerköprü Mesire Alanı, bahar aylarında yeşilin her tonunun görülebileceği insanları şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaştıracak günübirlik piknik ve dinlenme alanıdır.al bir köprü oluşmuştur.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Burada kamelyalarda ateş yakıp piknik yapma imkanı mevcuttur. Mescit, doğal çeşmeler, otopark ve wc bulunmaktadır. Yine burada özel bir işletme köy kahvaltısı, et ve balık gibi çeşitlerle ziyaretçilere hizmet vermektedir.

                   7) Karataş Kumluk Tabiat Parkı                       

Karataş Kumluk Tabiat Parkı, Adana ilinin Karataş ilçesinde yer almaktadır. Karataş Kumluk Tabiat Parkı ile Adana kent merkezi mesafesi 55 kilometredir. Karataş ilçe merkezine olan uzaklığı ise yalnızca 2 kilometredir.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Ormanaltı Plajı, Karataş Kumluk Tabiat Parkı sahasında yer almaktadır. Sıcak yaz aylarında yüzmek ve dalış yapmak tercih edilirken, kış aylarında günübirlik piknik, kamp ve bungalov tatili tercih edilmektedir. Karataş Kumluk Tabiat Parkı’nda pek çok imkânda bulunmaktadır.

                    8) Küp Şelaleleri Mesire Alanı                      

Küp Şelalesi Adana ilinin Aladağ İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Aladağ ilçesinde Küp Köyü yakınında yer almaktadır. Şelale ismini bulunduğu köyden almıştır. Seyhan Nehri’nin önemli kollarından olan Zamantı Irmağı üzerinde yer almaktadır. Aladağ İlçe Merkezi’ne uzaklığı 37 km Adana şehir merkezine uzaklığı ise 130 km’dir.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Küp Şelalesi, Seyhan nehrinin önemli kollarından Zamantı ırmağı üzerindeki kanyonda yer alan şelaleler silsilesidir. Aladağ Küp Şelalesi olarak bilinse de aslında 10 civarı şelaleden oluşan şelaleler topluluğudur.

                             9) Dağılcak Tabiat Parkı                           

Dağılcak Tabiat Parkı, Adana İlinin Kozan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Adana kent merkezine uzaklığı 91 kilometredir. Kozan ilçe merkezi ile mesafesi ise; 12,3 kilometredir.

Adana'nın En İyi 10 Piknik Alanı

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Dağılcak Tabiat Parkı, aileniz ve arkadaşlarınızla beraber keyifli vakit geçirebileceğiniz bir bölgedir. Mesire sahası olarak da bilinen Dağılcak Tabiat Parkı, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Dağılcak Tabiat Parkı’nda günübirlik piknik ve gezi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Burada mangal yapabilir veya restoran ve kafeden yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Kafe ve restoran menüleri bakımından beğeni toplamaktadır.

                  10) Obruk Şelalesi Tabiat Parkı                      

Obruk Şelalesi Tabiat Parkı Adana ilinin Saimbeyli İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Saimbeyli ilçesine bağlı Yeşilbağlar mevkiinde yer almaktadır. Saimbeyli İlçesi merkezine 5 km, Adana’ya 157 km uzaklıktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Obruk Şelalesi’nin 230. tabiat parkı olarak Adana’da ilan edildiğini söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülkemizin sahip olduğu tabii güzellikleri koruma altına alarak gelecek nesillere aktarılması hususunda çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçevede ülkemizin 230. tabiat parkı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun imzasıyla Adana’da ilan edildi.

Yöre halkı tarafından piknik amacıyla tercih edilmektedir. Şelalede piknik için masalar, mangal alanları, otopark ve tuvalet mevcuttur. Son zamanlarda Obruk Şelalesi kampçılar tarafından da çok tercih edilmektedir. Sessiz sakin ailecek gidilecek güzel bir piknik alanıdır.  Serin ve ferah bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adana’nın En İyi 10 Piknik Alanı

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.