Anasayfa / Çanakkale / Adatepe Zeus Altarı Nerede-Nasıl Gidilir?

Adatepe Zeus Altarı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Adatepe Zeus Altarı Nerede-Nasıl Gidilir?  – Çanakkale Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Adatepe Zeus Altarı

Zeus Altarı Çanakkale ilinin Ayvacık ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Küçükkuyu beldesine 4 km uzaklıkta, bir tepe üzerinde yer alıyor. Homeros, İlyada Destanında Tanrıların İda Dağında yaşadıklarından ve Troia (Truva) Savaşını buradan izleyip yönettiklerinden söz eder. Tanrılar Tanrısı Zeus’un da burada yaşadığı ve savaşı izleyip yönettiği yine bu destanda yer alır.

Zeus’un ayak izi olduğu düşünülen izlerin de görülebildiği, taş duvarlarla örülü küçük bir odanın bulunduğu Zeus Altarı’nda bu örülü kısmın içerisinde su sarnıcı yer alıyor. Sarnıca inen merdivenler yıkılmış durumda. Ancak sarnıcın tam üzerinde bulunan açıklık geçmişte adak törenlerinde kanın akıtıldığı yer olarak tahmin ediliyor.

Zeus Altarı kaya kütlesinin işlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu kaya kütlesine kayaya oyuk basamaklardan oluşan merdiven ile çıkılmaktadır. Sunak nişleri, oturma platformları ve içi oyularak oluşturulan sarnıç mekânı bulunmaktadır. Sunağın altında bulunan oda büyüklüğündeki, içinde su bulunan bu sarnıça Zeus Mağarası denmektedir. Antik sunağın hemen yanında Çanakkale Savaşları’na katılan Erdem Dede’nin yatırı bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Deprem Kültür Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sakarya

Adatepe Zeus Altarı Nerede Nasıl gidilir?

Zeus Altarı Çanakkale ilinin Ayvacık ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Küçükkuyu beldesine 4 km uzaklıkta, bir tepe üzerinde yer alıyor. Zeus Altarı, Adatepe köyünün hemen girişinde yer alıyor. Köy girişinde arabayı bırakıp, 800 metrelik bir orman yolundan yürünerek altara ulaşmak mümkündür.

Zeus Altarına İstanbul yönünden karayoluyla geleceklerin Bandırma feribotu ile Bandırma-Balıkesir-Edremit-Altınoluk-Küçükkuyu, Bandırma-Biga-Çan-Bayramiç-Ezine-Ayvacık-Küçükkuyu, İstanbul-Yalova-Bursa-Balıkesir-Edremit-Altınoluk-Küçükkuyu yönüdür. Bunun dışında İstanbul-Çanakkale-Ezine-Ayvacık-Küçükkuyu rotasını takip etmesi gerekmektedir. Fakat en kısa yol Balıkesir merkez-Edremit üzerinden gelinen yol olduğu için bu yolu tavsiye ederim.

İzmir yönünden gelecekler İzmir-Çanakkale Karayolu’nu takip ederek Ayvalık-Edremit-Altınoluk yönünde ilerledikten sonra Adatepe tabelasından sağa dönerek köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adatepe Köyü’ne en yakın havalimanı Edremit Kocaseyit Havalimanıdır. Havalimanı ile köy arasında 49 km’lik bir mesafe bulunmaktadır. Toplu taşıma ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Zeus Altarı Ayvacık’a 35 km, Çanakkale’ye 105 km, İzmir‘e 229 km, İstanbul’a 444 km, Ankara’ya 687 km, Bursa’ya ise 291 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir