Adile Sultan Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan / İSTANBUL

Adile Sultan Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Adile Sultan Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldığı ve Kimin Yaptığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Adile Sultan Türbesi Hakkında Bilgiler            

İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Bostan iskelesi Sokağı’nın nihayetinde, Hüsrev Paşa Türbesi’nin sol tarafında ve Hüsrev Paşa Kütüphanesi’nin karşısındadır.

Türbe başka bir isimle Mehmet Ali Paşa Türbesi olarak da anılmaktadır. Türbe 1849 tarihinde Adile Sultan’ın eşi Mehmet Ali Paşa için inşa edilmiştir. Daha sonra 1869 yılında kızı Hayriye Hanım buraya defnedilmiştir. Adile Sultan 1898 yılında vefat ettikten sonra buraya defnedilmiştir.

Türbenin şebeke dökme demir kapısının iki tarafında birer türbe odası vardır. Kapı üzerinde, demirden, Sultan Abdülmecid’in 1266 (1849) tarihli bir tuğrası vardır. Türbe bu tarihte yapılmıştır. Türbe odalarının Sokak tarafında dökme demir şeklinde birer büyük hacet penceresi vardır. Üzerleri kubbelidir. Sarı Afyon mermer taşı ile kaplı cephesine, duvara gömülü vaziyette dört köşe ve iyon başlıklı sütunlar yerleştirilmiştir. Bu yapının arka tarafında, türbedar odası bulunmaktadır. Sağ tarafındaki türbe odasında altı sanduka yer almaktadır.

                           Adile Sultan Türbesi Nerede?                  

İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Bostan iskelesi Sokağı’nın nihayetinde, Hüsrev Paşa Türbesi’nin sol tarafında ve Hüsrev Paşa Kütüphanesi’nin karşısındadır.

             Adile Sultan Türbesi’ne Nasıl Gidilir?              

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 36CE – 37 M – 39 – 39B – 39D – 39K – 39O – 39Y – 39Ç – 41Y – 44B ve 48A otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Necip Fazıl Kısakürek durağında indikten sonra teleferik yönünde yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş sonunda buraya ulaşabilirler.

Ulaşım için en kolay yol Eyüp – Üsküdar vapur hattını kullanmak olacaktır. Eyüp iskelesinde indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindedir.

Özel araçları ile gelmek isteyenler ise; Eyüpsultan’a geldikten sonra araçlarını Pierre Loti tepesine çıkan teleferiğin orda bulunan İspark otoparkına park edip buraya 5-10 dakikalık yürüyüş sonrasında ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.