Adıyaman Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Adıyaman Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Adıyaman Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Adıyaman Kalesi Hakkında Bilgiler                 

Adıyaman ilinin merkezinde bulunuyor. 25 metre yükseklikte yığma bir höyük üzerine yapılmıştır. Şehri yüksek bir noktadan seyredebileceğiniz, dinlenip bir şeyler yeyip içebileceğiniz bir yerdir.

Kale, VII.yy ortalarında Emevi Komutan Mansur İbn-i Cavana tarafından Bizans saldırılarına karşı koruma amaçlı yaptırılmıştır. Şehrin tam ortasında ve yüksek bir noktada olmasından dolayı güzel bir şehir manzarasına sahiptir. Geçmişten günümüze bir çok kez onarımdan geçerek günümüzdeki son halini almıştır.

Adıyaman Kalesinde, ailecek çıkıp hem bu manzaranın tadını çıkartıp hemde çay – Kahve içebilirsiniz. Çocuklar için küçük bir oyun alanı bulunuyor. Ayrıca, Kalede bir adet top ve iki adet dürbün bulunuyor.

                      Adıyaman Kalesi Hikayesi                            

Adıyaman Kalesi Hakkında anlatılan hikayeye göre, Kalenin ortasında bir köşk varmış . Bu köşkte dönemin Arap komutanının kızı kalıyormuş. Komutanın kızı bir Türk komutanını görür ve ona aşık olur. Komutana haber göndererek kendisi ile evlenmeyi kabul ettiği takdirde o dönem Arapların hakimiyetinde olan kalenin anahtarını vereceğini söylemiştir.

Bu olay sonrasında kız kaçıp komutanın yanına gelir. Bir süre sonra kız elbisesinin içine giren kuru bir yaprağın vücudunu zedelediğini söyler. Komutan bu olay sonrası kıza şöyle der; Baban seni öyle nazik öyle kibar ve her şeyden koruyarak yetiştirmiş ama sen ona ihanet ederek benim yanıma kaçtın, Babasına ihanet eden kişi bize neler yapar diyerek kızı orada öldürdüğü rivayet edilir.

               Adıyaman Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Adıyaman Kalesi, Adıyaman il merkezine bağlı Ulu cami Mahallesinde bulunmaktadır. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda olduğundan dolayı ulaşım oldukça rahattır. Şehir merkezine giden Toplu taşıma araçlarına binerek ulaşabilirsiniz. Şahsi araçları ile gidecekler Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

  

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.