Afyon Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saati

Afyon Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saati

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda sizlere Afyon Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vereceğiz.

Müze, Afyon merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Zafer Mahallesinde bulunur. Arkeoloji Müzesi 1928 -1971 yılları arasında Taş Medrese’de o tarihten sonra da günümüzdeki müze binasında hizmet vermeye başlamıştır. Afyonda müzecilik çalışmaları Hilmi GÖNÇER tarafından başlatılmıştır.

Arkeoloji müzesi binasında ilk Tunç Çağından itibaren 5000 yıllık Afyon tarihine ait her türlü eser mevcuttur. Toplamda 9 salonu bulunmaktadır. Ayrıca bahçedeki açık teşhir alanlarında sergilenmektedir. Müze içerisinde bulunan salonlarda eserler kronolojik sıra takip edilerek sergilenmektedir.

Afyon Arkeoloji Müzesinden bir görüntü…

Bu salonlar Eski Tunç, Hitit, Frig, Lidya, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu dönemlere ait pişmiş toprak, taş mermer, kemik, cam, metal kap kacak, heykel ve sikke gibi araç ve gereçler, mevcuttur.

İçinde bulunan eser sayısı bakımından ülkemizin beşinci en kalabalık müzesi olma özelliğine sahiptir. Fakat Türk-İslam eserlerinin çoğu, kapalı sergi salonunun yetersizliği sebebiyle sergilenememektedir.

Müzenin bahçesinde açık sergi alanında ise genellikle Roma ve Bizans dönemi mezar stelleri, lahitler, küpler, heykeller, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait mezar taşları yer almaktadır.

       Afyon Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2024 Yılı         

Arkeoloji Müzesi 2024 yılı itibari ile Giriş Ücreti 60 TL’dir.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü Giriş Ücretsizdir.

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                            Müze Ziyaret Saatleri                      

Müze pazartesi günleri KAPALIDIR.

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

  Afyon Arkeoloji Müzesi Nerede?   

Arkeoloji Müzesi, Afyon merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Zafer Mahallesinde bulunur.

                 Afyon Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?         

Müzeye toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler Kocatepe Cad. veya Filistin Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Arkeoloji Müzesi’ne toplu taşıma ile ulaşmak için şehir merkezinde kalkan Uydu Kent dolmuşuna binmeniz gerekmektedir.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.