Afyon’da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı – Afyon’da Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Afyon’da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı – Afyon’da Piknik Yapılacak Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Afyon’da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı – Afyon’da Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Afyon’da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı – Afyon’da Piknik Yapılacak Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Afyon’da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı

                  1) Erkmen Tabiat Parkı                        

Tabiat Parkı, Afyon ili merkezine sadece 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yemyeşil Doğası, Çam ağaçları, Seyir Terası, Kamp ve Piknik Alanlarıyla Günü Birlik gidilebilecek mesire alanıdır. Yöre Halkı özellikle hafta sonları buraya gelerek yoğun iş temposunun stresini atmaktadır.

Tabiat Parkında Neler Yapılır; toplam 516 dekar alana sahip olan Tabiat Parkında Mangal yapmak için ayrılmış alanlar da Piknik yapabilirsiniz. Bu alanda Büfe, Üstü Kapalı Çardaklar, Masa, Çeşme, WC ortak kullanım alanları bulabilirsiniz. Tabiat Parkı ayrıca Güzel bir yürüyüş alanıdır. Tabiat Parkından Erkmen Göletine kadar güzel bir parkur sizi bekliyor. Erkmen Tabiat Parkında Kamp yapmak isteyenler için uygun alanlar bulunuyor. Ateş yakılabilen bu yerde Masa, Çeşme, WC bulunuyor.

                    2)Akdağ Tabiat Parkı                         

Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Muhteşem Doğası, Yemyeşil Ormanı, Akdağ Göleti, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Kamp-Piknik alanları, Yürüyüş Parkuru, Kanyonu,  Yeme-İçme ve Konaklama imkanları ile harika bir dinlenme alanıdır.

Afyon'da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı

Afyon’da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı

Tabiat Parkı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olduğundan dolayı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından korunmaktadır. Fauna ve Flora olarak oldukça zengin kaynak değerleri bulunuyor. Tabiat Park Alanı, Kızıl Geyiklerin Doğal Yaşam Alanıdır. Ayrıca çok sayıda Yılkı Atlarını da burada görebilirsiniz. Kuş Türleri açısından önemli bir alana  da sahiptir. Kızıl Akbaba, Sakallı Akbaba ve Küçük kartal gibi kuşlara da ev sahipliği yapıyor. Tabiat Parkı, Tamamen orman karakterinde olup alan yerleşim yeri yoktur.

Akdağ Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Piknik – Kamp ve Konaklama olarak uygun alanlar bulunuyor. Genel olarak Yöre Halkının Piknik yapmak için tercih ettiği bir yerdir.

Yaban Hayatı geliştirme sahasında yer alan Kızıl Geyik, Yılkı Atları ve Kuş Türlerini seyredebilirsiniz.

Foto – Safari Turu yapabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü yapmak isteyenler Tokalı kanyonunu tercih edebilir.

– Oyun Parkında çocuklarıyla keyifli vakit geçirebilir.

– Sığırkuyruğu yaylası ve Kocayayla’da Piknik yapabilir,

– Kocayaylanın güney kısmında bulunan Kurtini Mağarasını gezebilir,

Tabiat Parkı içerisinde Kamelya – Ahsap masalar ve Mangallıklar var. Bu alanlar mangal yapmak ve ateş yakmak için uygun yerlerdir. Çeşme, WC, Mescid bulunuyor. Çocuklar için Oyun Parkları mevcut. Sizler yemek yaparken çocuklarınız keyifli vakit geçirecektir. Tabiat Parkı içeriisnde Küçük bir Market var Mangal Kömürü, Çıra, Su ve içecekler bulunuyor. Ayrıca Bisiklette kiralayabiliyorsunuz.

Not: Market Saat 17.00 de kapanıyor.

                         3) Emre Gölü Mesire Alanı                          

Emre Gölü, Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İhsaniye ilçesinin Döğer kasabası ve Frig vadisi içinde yer almaktadır. Afyonkarahisar merkeze yaklaşık olarak 50 km civarındadır.

Gölet’in yüz-ölçümü yaklaşık 5 km² derinliği ise bazı bölgelerde 3 metrenin üzerindedir.  Göleti ziyaret aynı zamanda Frig Vadisindeki birçok tarihi eserin de görülmesine vesile olmaktadır. Gölün kıyısında Frig Kaya Anıtlarının yanında bulunan Yunus Emre Tekkesini de ziyaret edebilirsiniz.

Emre Gölü’nde Piknik alanı ve Sosyal tesis bulunmaktadır. Sosyal Tesis içerisinde Yeme – İçme ve çay & Kahve içerek bu keyifli manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Gölde gezmek için Kral Midas olarak bilinen Kayık ile Gezme Keyfi,  Kano mevcut olup, Bisiklet ve ATV Motosikletler ile de çevreyi gezebilme şansına sahipsiniz.

Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi işbirliği ile Büyük Taarruz Zaferi  kutlamaları kapsamında Emre Gölü’nde Frigya Balon Festivali düzenlenmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar ile birlikte Emre Gölü ve Frig Vadisi Güzergahında Balon uçuşları yapılacaktır.

                        4) 26 Ağustos Tabiat Parkı                          

Afyonkarahisar ili, Sinanpaşa ilçesi sınırları dâhilinde yer almaktadır. Sinanpaşa ilçesi, Akören kasabası sınırları içerisinde bulunan park 65 hektarlık bir alana sahiptir. Şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 17 km dir. Sahanın toplam alanı 64.83 HA’dır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 03.04.2008 ile tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Uzun Devreli Gelişme Planı çerçevesinde 26 Ağustos Tabiat Parkı’nda; 1 adet gözlem kulesi, 3 adet giriş ve kontrol binası, 5 adet WC, 4 adet otopark, 1 adet çocuk oyun alanı, 1 adet kır lokantası, 6 adet tenis kortu, 2 adet halı saha, 3 adet tribün, 1 adet sporcu soyunma kabini, 1 adet midilli at barınağı (altı ünitelik), 1 adet mescit, 1 adet şelale, Hizmet binaları, 1 adet büfe, piknik üniteleri ve göl etrafında yürüyüş yolları yaptırılmıştır.

Başkomutan Meydan Muharebesinin ve Büyük Taaruz Harekatının cereyan ettiği tepeler görülmektedir. Büyük Taaruzun ve Kurtuluş Savaşının anlatılacağı İstiklal Tanıtım Merkezi parkın sınırları içerisindedir.

            5) Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı          

Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı Afyon ilinin Merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Erkmen Bölgesinde Hasan Karaağaç Mahallesi sınırları içerisindedir.

Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı; üç kademeli şelalesi, üç ayrı havuzu, fıskiyeleri, pergoleleri, piknik masaları, mescidi, tuvaletleri ve gece aydınlatmasıyla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca gece saat 11.00 den sonra aydınlatma kapatılıyor.

Mesire Alanı yaklaşık olarak 120 bin metrekare alana sahiptir.  Ailecek piknik yapacağınız muazzam bir yerdir. Bu piknik alanı 3 katlı bir yapıdadır. Her katta 7-8 masa mevcuttur. Toplamda 24-25 masa vardır. Aracınızı hemen yanınıza park edip mangalı yakabilirsiniz.

Çok sessiz ailecek gitmek için ideal kalabalığı sevmeyenlere tavsiye ederim. Manzarası da gayet güzel. Afyonkarahisar ‘ın en sakin ve en tenha mesire alanı. Yalnız her katta tuvalet yok tuvalet için 300 MT rampa inip çıkmak gerekiyor. Kalabalık olması sebebiyle Hafta sonları erken gelmekte fayda var.

                        6) Nuri Demirayak Parkı                               

Nuri Demirayak Parkı Afyon ilinin Merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi sınırları içerisindedir.

Nuri Demirayak Parkı ailenizle gidebileceğiniz bir piknik alanıdır. İçerisinde kamelyalar, mangal alanları, çocuk oyun alanları, WC ve çeşmeler yer almaktadır. Çocuklu aileler burada özellikle eğlenceli vakit geçirmektedir. Burada sokak hayvanları da bulunmaktadır. Mangal ve semaver yakabilirsiniz. Hafta içlerinde sakin olan park hafta sonları kalabalık olmaktadır. Hafta sonu erken gitmenizi tavsiye ediyoruz.

                                    7) Devlet Parkı                                       

Devlet Parkı Afyon ilinin Merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Yavuz Selim Mahallesi sınırları içerisindedir. Afyonkarahisar Konya karayolu üzerinde yer almaktadır.

Devlet Parkı çok geniş bir araziye kurulu güzel bir mesire alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok fazla yeşillik ve ağaç var. Gölge konusunda çok şanslısınız. Burada oldukça fazla kamelya bulunmaktadır. Parkın ortasında da güzel küçük bir gölet mevcut. Ayrıca mangal ocakları da kamelyaların yanında bulunmaktadır. Ailecek çocuklar veya arkadaşlar ile rahatça zaman geçirilebilir bir mekân. Arazi düz olduğu için hem yetişkinlerin hem de çocukların spor yapmaları ve eğlenceli oyun oynamaları hoş vakit geçirmeleri mümkün. Bay bayan tuvaletleri ve mescit bulunuyor. Araçlarınız için otopark bulunmaktadır.

                                      8) Suçıkan Parkı                                  

Suçıkan Parkı Afyon ilinin Dinar ilçe merkezinde yer almaktadır. Dinar ilçesine bağlı Suçıkan Mahallesi sınırları içerisindedir. Afyon il merkezine yaklaşık olarak 100 km mesafede bulunmaktadır. Dinar ilçe merkezindedir.

Suçıkan Parkı Menderes nehrinin kaynağında bulunmaktadır. Girişi Suçıkan Park Oteli’nin arkasında bulunan suçıkan mağarasıdır. Karakuyu Göleti’nde depolanan suyun ihtiyaç fazlası, Karakuyu köyü yakınındaki düden aracılığıyla tahliye edilmekte, tahliye edilen bu sular ise Suçıkan Parkı’ndaki kayaların tabanından tekrar yeryüzüne çıkarak Menderes nehrinin bir kolunu oluşturmaktadır.

Burası doğayla tarihin buluştuğu nadir alanlar içerisinde yer almaktadır. Şelale sizi büyüleyici bir yapıya sahiptir. Park içerisinde yer alan gölette ördekler ve balıklar bulunmaktadır. Burada hem dinlenip hem de yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri gölet kenarındaki masalarda yiyebilirsiniz. Ayrıca Belediye tarafından çalıştırılan bir İşletme bulunmaktadır. Burada kahvaltı ya da yemek yiyebilirsiniz. Tesisi içerisinde Yüzme Havuzu ve Otel de bulunmaktadır.

                                          9) Horan Parkı                                  

Horan Parkı Afyon ilinin Bolvadin ilçe merkezinde yer almaktadır. Bolvadin ilçesine bağlı Erkmen Mahallesi sınırları içerisindedir. Afyon il merkezine yaklaşık olarak 50 km mesafede bulunmaktadır.

1955 yılında Ziraatçı Abdürrahim Gümüş, Afyon Tarım Müdürü Alaaddin Gümüşoğlu ve Belediye Başkanı Süleyman Kabadayı tarafından Horan pınarı sahasında çalışma başlar ve bölgenin en büyük mesireliği yapılır. 200.000 m² alan üzerinde olan parka, 1984’de anfi tiyatroyu Hasan YAZICI, 1987’de Ahmet HELVACI restoran ve Kore Tipi mescit, 2016’da Fatih KAYACAN Lunapark ve yürüyüş yolları ile Masal ve Çizgi Kahramanlar diyarını yaptırmıştır.

Park içerisinde kamelyalar, mangal alanları, WC, çeşme, oyun parkı ve bir işletme bulunmaktadır.   Kazlar var kaplumbağalar var.  Yeşillik ve dinlenmelik harika bir park.  Ailecek piknik yapılabilir geniş bir alan. Ağaçları bol, piknik alanları olan güzel bir yer. İsterseniz park içerisinde yer alan işletmenin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

                   10) Taşoluk Şehit Şuheda Parkı                        

Taşoluk Şehit Şuheda Parkı Afyon ilinin Sinanpaşa ilçe merkezinde yer almaktadır. Sinanpaşa ilçesine bağlı Çankaya Mahallesi sınırları içerisindedir. Afyon il merkezine yaklaşık olarak 44 km mesafede bulunmaktadır.

Afyon'da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı

Afyon’da Bulanan En iyi 10 Piknik Alanı

Göl kenarına konumlandırılmış manzarası şahane bir park. Belediye tarafından yapılmış olan bu park içerisinde özel bir işletme de mevcuttur. Haftasonu kahvaltısı veya akşam yemeği için tercih edilebilecek mükemmel bir yer.

Ayrıca Kamelyalar, çocuk oyun parkı da bulunan bu parkta mangal yakmadan piknik yapma şansına sahipsiniz. Lavantalarin içinde harika bir gün batımı geçirebileceğiniz bir park. Özellikle fotoğraf tutkunları için kartpostallık görüntüler elde edilecek bir manzarası var.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.