Afyonkarahisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Afyonkarahisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Afyonkarahisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kale Ne Zaman Yapıldı? Kim Tarafından Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Afyonkarahisar Kalesi, şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Kent merkezinde bulunan Ulu Cami karşısındadır. Kale farklı dönemlerde çeşitli isimlerle anılmıştır.

İnşa edildiği dönemde “Hapanuva“ Roma ve Bizans dönemlerinde “Akroenos“ Selçuklulardan itibaren ise “Karahisar“ adı kullanılmıştır.  Kale yerden yüksekliği 226 metre olan doğal yükseltili bir kaya kütlesi üzerinde inşa edilmiştir. Volkanik bir kaya kütlesi üzerinde yer almaktadır.

     Afyonkarahisar Kalesi  Ne Zaman Yapıldı?          

Afyon Kalesi’nin M.Ö.1350 yıllarında Hitit İmparatoru II.Murşil zamanında inşa edildiği bilgisine ulaşılmaktadır. Bu kale düzenlenen seferler sırasında askerlerin kışı geçirmesi amaçlanarak yapılmıştır. Sonraki dönemlerde Kale, Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat ve Osmanlı Padişahı III. Selim tarafından onarılmıştır.

Bu kalede bereket Tanrıçası Kybele’ye adanan birçok tapınma alanları ve 4 büyük su sarnıcı bulunmaktadır. Ayrıca sonraki dönemlerden özellikle Selçuklu ve Osmanlı Döneminden kalma cami, saray, su sarnıçları, erzak depoları, cephanelik ve değerli eşyaların saklandığı mahzenler mevcuttur.

Afyonkarahisar Kalesi Kaç Basamaktır

Kale, toplamda 546 basamaktan oluşmaktadır. Şehir seyretmek için mutlaka çıkmalısınız. Tüm şehir ayaklarınızın altında olacak.

   Afyonkarahisar Kalesi ve Battal Gazi Hikayesi     

Battal Gazi, Karahisar Kalesi’nin fethetmek için Günlerce uğraşır. Kral’ın Kızı bu sürede Battal Gazi’yi görüp aşık olur. hergün yolunu gözler, gelmesini bekler. Günlerden birgün Battal Gazi Kal’ye yakın bir konuma kadar gelir. Bu nu gören Kral’ın Kızı, Battal Gazi’ye bir mektup atmak ister ve Mektup’un bir ucun taş bağlar ve Fırlatır.  Ancak attığı taş Battal Gazinin Kulağına gelir ve Battal Gazi bu olay sonrasında öldüğü söylenir.

Bu sebepten dolayı Kralın Kızı çok hüzünlenir ve eline aldığı zehirli bir hançeri kalbine saplayarak kendisini öldürür. Bizans tarafından gelen orduda Afyon yakınlarına ulaştığı vakit göz gözü görmeyen bir savaş çıkar ve burada Battal Gazinin tüm orduları yok olur. Şu an Battal Gazinin mezarı Karahisar Kalesinin altında bulunan Ulu Camide bulunmaktadır.

            Afyonkarahisar Kalesi Giriş Ücreti                 

Kale’ye Giriş ÜCRETSİZDİR.

                 Afyonkarahisar Kalesi Nerede?                   

Afyonkarahisar Kalesi, şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Kent merkezinde bulunan Ulu Cami karşısındadır.

            Afyonkarahisar Kalesi’ne Nasıl Gidilir?           

Afyon Kalesi (Karahisar Kalesi)’ne toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler Afyon merkezden Birlik Cad. ve Emir Baba Cad. yolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelenler şehrin herhangi bir noktasından minibüslere binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.