Afyonkarahisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı

Afyonkarahisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Afyonkarahisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Mimarı – Yapılış Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Afyonkarahisar şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Kent merkezinde bulunan Afyon Kalesi karşısındadır.

Cami, 1272 – 1277 yılları arasında Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahrettin Ali’nin oğlu Sancak Beyi Nasredüddin Hasan tarafından yaptırılmıştır. Camini en büyük özelliği tamamının ahşaptan üstelik tek bir çivi bile çakılmadan yapılmış olmasıdır. Bu özelliği sayesinde yoğun ilgi görmektedir.

Çivi Çakılmadan Yapılan Cami

Cami içerisindeki 40 ahşap sütunu, minberi ve mihrabı ile oldukça dikkat çekmektedir. Cami bu özelliğinden dolayı Kırk Direkli Cami olarak da anılmaktadır.

Ahşap işçiliği kündekari tarzında yapılmış. Çeşitli zamanlarda onarımdan geçen Ulu Cami günümüzde ibadete açık konumdadır.

            Afyonkarahisar Ulu Cami Nerede?                         

Afyon şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Kent merkezinde bulunan Afyon Kalesi karşısındadır.

         Afyonkarahisar Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir?        

Ulu Cami’ne toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler Afyon merkezden Şeyh Şamil Bulvarı ve Atatürk Bulvarı üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Bunun dışında  Afyon Cami’sine yürüyerek ulaşılabilir veya şehrin herhangi bir noktasında buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments