Agora Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İZMİR

Agora Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Agora Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                   Agora Ören Yeri                   

Agora Ören Yeri, İzmir ilinin Konak ilçe sınırında yer almaktadır. İzmir’in eski semtlerinden Namazgah’da bulunmaktadır. M.Ö 4. yüzyılda kurulmuş bir antik kenttir. Kelime anlamı “Pazar yeri” olan Agora, politik toplantılar ve halk mahkemelerinin de yapıldığı devlete ait bir alandır.

Agora Ören Yeri’nden günümüze gelmiş kalıntıların birçoğu, M.S 178 depreminden sonra, İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilmiştir. Roma Dönemi Agorası’na ait olduğu tahmin edilmektedir.

İncili’nde bahsedilen Asya’daki 7 kilisenin yer aldığı yerlerden biri

Dünyada kent merkezinde bulunan büyük agoralardan biri olan Agora, üç katlı yapısıyla da dünyadaki tek örnektir. Agora, Roma döneminde mermer döşeli büyükçe bir avlu çevresinde sütun ve kemerler üzerine çok katlı olarak inşa edilmiş bir yapıdır.

Agora kazılarında Helenistik dönem, Roma dönemi, Bizans ve Osmanlı dönemine ait katmanları görmek mümkün. Agora’da son dönemde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan Roma Hamamı, Mozaikli Yapı ve Kent Meclisi ayrıca Bazilika Kuzeybatı Kapı ile limandan Agora’ya girişi sağlayan Faustina Caddesi yoğun biçimde ilgi görmektedir. Dünyanın en zengin Yunanca grafiti koleksiyonu olarak tanımlanan duvar yazılarında Helenistik ve Roma dönemlerindeki günlük yaşantılara ait kesitler yer almaktadır.

Agora’dan çıkartılan eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi ile Tarih ve Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

           Agora Ören Yeri Giriş Ücreti 2024 Yılı           

Giriş Ücreti 6 Euro TL

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz

                     Agora Ören Yeri Ziyaret Saatleri              

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                    Agora Ören Yeri’ne Nasıl Gidilir?            

Agora Ören Yeri, İzmir ilinin Konak ilçe sınırında yer almaktadır. İzmir’in eski semtlerinden Namazgah’da bulunmaktadır.

Agora Örenine ulaşmak otobüs, dolmuş ve metro kullanılmaktadır. Özellikle inciraltı otobüs ve minibüsleri yakınından geçmektedir.

Metro ile Çankaya durağından inip 5-10 dakika yürüyüşten sonra ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.