Agora Ören Yeri (Antik Kent) Nerede – Nasıl Gidilir?

Agora Ören Yeri (Antik Kent) Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Agora Ören Yeri(Antik Kent) Nerede ve Nasıl Gidilir? İzmir  Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Agora Ören Yeri(Antik Kent)

Agora Ören Yeri(Antik Kent) İzmir ilinin Konak ilçe sınırında yer almaktadır. İzmir’in eski semtlerinden Namazgah’da bulunmaktadır. M.Ö 4. yüzyılda kurulmuş bir antik kenttir. Kelime anlamı “Pazar yeri” olan Agora, politik toplantılar ve halk mahkemelerinin de yapıldığı devlete ait bir alandır. Agora Ören Yeri’nden günümüze gelmiş kalıntıların birçoğu, M.S 178 depreminden sonra, İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilmiştir. Roma Dönemi Agorası’na ait olduğu tahmin edilmektedir.

Dünyada kent merkezinde bulunan büyük agoralardan biri olan Agora, üç katlı yapısıyla da dünyadaki tek örnektir. Agora, Roma döneminde mermer döşeli büyükçe bir avlu çevresinde sütun ve kemerler üzerine çok katlı olarak inşa edilmiş bir yapıdır.

Agora kazılarında Helenistik dönem, Roma dönemi, Bizans ve Osmanlı dönemine ait katmanları görmek mümkün. Agora’da son dönemde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan Roma Hamamı, Mozaikli Yapı ve Kent Meclisi ayrıca Bazilika Kuzeybatı Kapı ile limandan Agora’ya girişi sağlayan Faustina Caddesi yoğun biçimde ilgi görmektedir. Dünyanın en zengin Yunanca grafiti koleksiyonu olarak tanımlanan duvar yazılarında Helenistik ve Roma dönemlerindeki günlük yaşantılara ait kesitler yer almaktadır.

OKUMALISIN  Ali Hocalı İçmesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Agora’dan çıkartılan eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi ile Tarih ve Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

Agora Ören Yeri(Antik Kent)Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Agora Ören Yeri her gün hizmet vermektedir. Gün içerisinde 08:30-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Agora Ören Yeri Giriş Ücreti 10 TL ödemeniz gerekmektedir. Müzekart burada geçerlidir.

Agora Ören Yeri (Antik Kent)Nerede ve Nasıl Gidilir?

Agora Ören Yeri(Antik Kent) İzmir ilinin Konak ilçe sınırında yer almaktadır. İzmir’in eski semtlerinden Namazgah’da bulunmaktadır.

Agora Örenine ulaşmak otobüs, dolmuş ve metro kullanılmaktadır. Özellikle inciraltı otobüs ve minibüsleri yakınından geçmektedir.  Metro ile Çankaya durağından inip 5-10 dakika yürüyüşten sonra ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.