Ağrı Balık Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik – Kamp

Ağrı Balık Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik – Kamp

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ağrı Balık Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                               Balık Gölü Nerede?                        

Balık Gölü, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine 26 km uzaklıkta olan Balık Gölü’nün denizden yüksekliği 2241 m olup, Türkiye’nin En Yüksek Rakımlı Gölü’dür. En derin noktası 37 metre olan bu göl aynı zamanda bir lav seti gölüdür.

Balık Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Aras Dağları üzerinde Türkiye’nin en yüksek göllerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.  Göl yatağındaki kaynaklar ve Dağlarda eriyen karlar ve pınarlarla beslenmektedir. Gölün suyu tatlı ve temiz olması sebebiyle çevresindeki yerleşim yerlerine içme suyu olarak kullanma imkânı sağlamaktadır.

Balık Gölünün Bu denli yüksek olması göl çevresinde yaylacılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır. Gölde aynı zamanda balıkçılık yapılmaktadır. Sazan, Alabalık ve ünlü kırmızı pullu (Kızıl Alabalık) türlerinin burada bulabilirsiniz. Balık gölünün bu kadar meşhur olmasının sebebi Kırmızı pullu alabalıklarının bulunmasıdır.

Türkiye’nin En Yüksek Rakımlı Gölü

Balık Gölü Kış mevsiminde üst kısmı tamamen donar. Buz tutan kısmının Kalınlığı 20 cm olan buzların üzerinde kızakla kayan sporcuları görebilirsiniz. Ayrıca buzların kırılarak çıkartılan balıklarda bir hayli lezzetli olmaktadır.

                    Balık Gölü’nde Ne Yapılır?                            

Balık Gölü’nde yapılacak en güzel etkinlik olta balıkçılığıdır. Burada çok sayıda balık türü bulunuyor. Kamp & Piknik yapmak için de uygun bir yerdir. Çeşme, wc yok. Giderken tam tesisat gitmekte fayda var.

               Balık Gölü’ne Nasıl Gidilir?                      

Balık Gölü, Ağrı‘nın Doğubayazıt ve Taşlıçay ilçeleri arasında bulunur.  Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km uzaklıktadır.

Balık Gölü’ne Taşlıçay merkezden, Doğubayazıt, Suluçem, Musul ayrımı yolları üzerinden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Herhangi bir toplu taşıma aracı gitmiyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.