Anasayfa / Ağrı / Ağrı Balık Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Ağrı Balık Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ağrı Balık Gölü Nerede – Nasıl Gidilir? – Ağrı Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Balık Gölü Nerede;

Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine 26 km uzaklıkta olan Balık Gölü’nün denizden yüksekliği 2241 m olup, Türkiye’nin en yüksek rakımlı gölüdür. En derin noktası 37 metre olan bu göl aynı zamanda bir lav seti gölüdür.

Balık Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Aras Dağları üzerinde Türkiye’nin en yüksek göllerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.  Göl yatağındaki kaynaklar ve Dağlarda eriyen karlar ve pınarlarla beslenmektedir. Gölün suyu tatlı ve temiz olması sebebiyle çevresindeki yerleşim yerlerine içme suyu olarak kullanma imkânı sağlamaktadır.

Balık Gölünün Bu denli yüksek olması göl çevresinde yaylacılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır. Gölde aynı zamanda balıkçılık yapılmaktadır. Sazan, Alabalık ve ünlü kırmızı pullu (Kızıl Alabalık) türlerinin burada bulabilirsiniz. Balık gölünün bu kadar meşhur olmasının sebebi Kırmızı pullu alabalıklarının bulunmasıdır.

Balık Gölü Kış mevsiminde üst kısmı tamamen donar. Buz tutan kısmının Kalınlığı 20 cm olan buzların üzerinde kızakla kayan sporcuları görebilirsiniz. Ayrıca buzların kırılarak çıkartılan balıklarda bir hayli lezzetli olmaktadır.

OKUMALISIN  Beykoz Gezilecek Yerler - Beykoz Gezi Rehberi - İSTANBUL?

Balık Gölüne Nasıl Gidilir;

Balık Gölü, Ağrının Doğubayazıt ve Taşlıçay ilçeleri arasında bulunur.  Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km uzaklıktadır.

Balık Gölü’ne Taşlıçay merkezden, Doğubayazıt, Suluçem, Musul ayrımı yolları üzerinden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Herhangi bir toplu taşıma aracı gitmiyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong  Giriş Ücretleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir