Ahi Elvan Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi – Altındağ – Ankara

Ahi Elvan Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi – Altındağ – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ahi Elvan Cami Nerede – Nasıl Gidilir –  Ne Zaman Yapıldı – Kimin Yaptığı  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Ahi Elvan Cami Nerede?                               

Ahi Elvan Cami, Ankara ilinin Altındağ ilçe sınırlarında Samanpazarı olarak bilinen yerde Koyunpazarı Sokağında bulunmaktadır. Ankara Kalesi’ne yakın bir konumdadır.

              Ahi Elvan Cami Hakkında Bilgiler                   

Ahi Elvan Caminin Nizâmeddin Zehrab soyundan Hacı Elvan Mehmed Bey tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Hacı Elvan Mehmed’in XIV. yüzyıl sonlarında yaşadığı bilindiğine göre Bu caminin yapım yılı da o döneme gelmektedir. 14. Yy da yapımına başlanan cami 15 yy da hizmete açılmıştır. Alt yapısı taş, üst yapısı kerpiç, iç konstriksiyonu ahşap, çatı kısmı kiremitle kaplıdır.

Dört sahınlı bazilikal planlı caminin minaresi kuzey-batı duvarına bitişik olarak yükselmektedir. Kare taş Kaideli, silindirik tuğla gövdeli, tek şereflidir. Yapı içerisinde on iki sütun bulunur ve onlar ahşap tavanı taşımaktadır.  Ahi Elvan camisine Ana giriş doğu kısmından olup, kuzey kısmında bir girişi daha bulunmaktadır. Yapım olarak dönemin en güzel örneklerinden olan camı, ceviz mihrabı ile öne çıkmaktadır.

Selçuklu dönemine ait bu caminin Minber kitabesinde caminin 1413 yılında yenilendiği yazmaktadır ayrıca, minberinin ustasının da Harputlu usta Mehmet Bin Beyazıt olduğu yazıyor.

               Ahi Elvan Cami’ne Nasıl Gidilir?                     

Bu Cami Altındağ ilçesinde Ankara Kalesinin aşağı kısmında bulunmaktadır. Bu yere gitmek için,

Aracınızla gidecekseniz eğer 2 farklı yol bulunuyor.

  1. Yol Ulucanlar Caddesine aracınızı park ederek, oradan Ankara Kalesine Doğru yürüyerek çıkmalısınız. Cami, Meşhur Gramofon Kafe’ye gelmeden hemen solda kalıyor,
  2. 2.Ankara Kalesine doğru aracınızla çıktığınızda kalenin hemen yanında bulunun otoparklara aracınızı bırakarak, Rahmi Koç müzesinin yanından aşağıya doğru yürümeniz.

Toplu taşıma araçları ile gidecekseniz eğer, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerine olan Ulus’ta inerek buradan Ankara Kalesine doğru yürümenizdir. Cami, kalenin alt kısmında bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.