Ahi Elvan Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Ahi Elvan Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ahi Elvan Cami Nerede – Nasıl Gidilir?  – Ankara Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ahi Elvan Cami Hakkında;

Ahi Elvan Caminin Nizâmeddin Zehrab soyundan Hacı Elvan Mehmed Bey tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Hacı Elvan Mehmed’in XIV. yüzyıl sonlarında yaşadığı bilindiğine göre Bu caminin yapım yılıda o döneme gelmektedir.

Samanpazarı Ahi Mahallesinde Koyunpazarı sokağında yer almaktadır. 14. Yy da yapımına başlanan camii 15 yy da hizmete açılmıştır. Alt yapısı taş, üst yapısı kerpiç, iç konstriksiyonu ahşap, çatı kısmı kiremitle kaplıdır. Dört sahınlı bazilikal planlı caminin minaresi kuzey-batı duvarına bitişik olarak yükselmektedir. Kare taş Kaideli, silindirik tuğla gövdeli, tek şereflidir. Yapı içerisinde on iki sütun bulunur ve onlar ahşap tavanı taşımaktadır.  Ahi Elvan camisine Ana giriş doğu kısmından olup, kuzey kısmında bir girişi daha bulunmaktadır. Yapım olarak dönemin en güzel örneklerinden olan camı, ceviz mihrabı ile öne çıkmaktadır.

Selçuklu dönemine ait bu caminin Minber kitabesinde caminin 1413 yılında yenilendiği yazmaktadır ayrıca, minberinin ustasının da Harputlu usta Mehmet Bin Beyazıt olduğu yazıyor.

OKUMALISIN  Köşk Höyük Nerede – Nasıl Gidilir?

Ahi Elvan Cami’ne Nasıl Gidilir;

Ahi Elvan Cami Altındağ ilçesinde Ankara Kalesinin aşağı kısmında bulunmaktadır. Bu yere gitmek için,

Aracınızla gidecekseniz eğer 2 farklı yol bulunuyor.

  1. Yol Ulucanlar Caddesine aracınızı park ederek, oradan Ankara Kalesine Doğru yürüyerek çıkmalısınız. Cami, Meşhur Gramofon Kafe’ye gelmeden hemen solda kalıyor,
  2. 2.Ankara Kalesine doğru aracınızla çıktığınızda kalenin hemen yanında bulunun otoparklara aracınızı bırakarak, Rahmi Koç müzesinin yanından aşağıya doğru yürümeniz.

Toplu taşıma araçları ile gidecekseniz eğer, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerine olan Ulus’ta inerek buradan Ankara Kalesine doğru yürümenizdir. Cami, kalenin alt kısmında bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.