Ahlat Selçuklu Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir?

Ahlat Selçuklu Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Ahlat Selçuklu Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir? – Bitlis Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı Hakkında;

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Bitlis ilinin  Ahlat ilçesinde yer alan bu mezarlık Selçuklu dönemine aittir. Unesco tarafından geçici kültür mirasları listesine alınan bu mezarlık, 12. Yy’a ait Türk-İslam mezarlıkların en büyüğü olarak bilinmektedir. 

Ahlat Mezarlığı, Ortaçağ Türk mimarisi mezarlarını içeren bir açık hava müzesidir. 2100 dönüm üzerine kurulan bu mezarlıkta çoğu yıkık vaziyette olan 1400 mezar taşı bulunmaktadır. Bu mezarlardan 118 tanesi  anıt niteliğindedir. En büyüğü 3.5 metre yükseklikte olan bu yapılar, dikdörtgen prizma şeklindedir. Mezar taşları üzerinde muhteşem motifler bulunuyor, çeşitli yazıların yanında, ejderha başları, geometrik şekiller ve palmetler gibi birçok süslemeyle karşılaşacaksınız. Ve bu süslemelere hayretle bakacaksınız.

Mezar taşları üzerindeki yazılar incelendiğinde, Taşlar üstündeki yazıların Türk dünyasında Göktürk Yazıtları sonrasında gelen en önemli eser konumundadır. Mezar taşlarındaki mükemmel işleme her taş motifinin ayrı ayrı anlamlar taşıması buradaki mezarlıkların ne kadar değerli ve önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Burayı ziyaret edecek olanlar mezarlığın girişindeki mescdi de ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

OKUMALISIN  Türkcell Platinum Park Nerede- Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Ahlat Selçuklu Mezarlığı Giriş Ücreti;

Giriş ücreti bulunmuyor..

Ahlat Selçuklu Mezarlığı’na Nasıl Gidilir;

Bitlis ilinin Ahlat ilçe sınırlarında bulunan bu yere gitmek için ilk yapmanız gereken Ahlat ilçesine gelmeniz olacaktır. Gerisi çok kolay. Ahlat ilçe merkezinden Bitlis-Ağrı yolu istikameti doğrultusunda ilerlerseniz, yönlendirici tabelalar yardımıyla rahatça ulaşabilirsiniz. Hava yolu dışında Kara yoluyla veya Otobüs seferleri düzenleyen firmalarla Bitlis iline ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.