Ahmediye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Ahmediye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ahmediye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Medrese’nin Ne Zaman ve Kim Tarafından Yapıldığı – Medresenin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Medrese, Erzurum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı murat paşa mahallesinde bulunmaktadır. Erzincan Kapısı semtinde yer alır. Murat Paşa Câmisinin doğusunda yer alır.

Ahmediye Medresesi Ne Zaman Yapıldı?

Üzerindeki kitabeye göre Gani Ahmed bin Ali bin Yusuf tarafından 1314 yılında inşa ettirilmiştir. İlhanlı Devleti zamanında yapılmıştır.

Medrese mimarisine bakıldığında 13 ve 14. yüzyıl dönemi kapalı avlulu modelini yansıtan en güzel örneklerdendir. Dikdörtgen planlı şekilde yapılmıştır. Üzeri manastır tonozları ile örtülüdür. Avluların her kenarında ikişer medrese odası bulunmaktadır. Bu yapı aynı zamanda mescit olarak kullanılmıştır. Bu bilgiye girişin karşısına gelen eyvanda bir mihrabın bulunması ve kuzey cephe duvarında görülen mihrap sayesinde ulaşılmaktadır.

Süsleme açısından sade olan medrese Selçuklu Medreseleri tarzında inşa edilmiştir. Günümüzde Kur’an Kursu olarak kullanılmaktadır.Medresenin bulunduğu alan bir külliyeyi andırır. Bunun sebebi hamam bitişiğinde bulunan cami, Ana Hatun Türbesi ve Ahmediye Medresesi ile bir bütünlük oluşturmasıdır.

                Ahmediye Medresesi Nerede?                   

Medrese, Erzurum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı murat paşa mahallesinde bulunmaktadır. Erzincan Kapısı semtinde yer alır. Murat Paşa Câmisinin doğusunda yer alır.

           Ahmediye Medresesi’ne Nasıl Gidilir?           

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Öncelikle kent merkezine, daha sonra ise Cumhuriyet Cad üzerinden ilerleyerek Erzincan kapısı sokak yönüne döndükten sonra kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise kaleye otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Erzurum ilinin Bazı İllere Olan Uzaklığı;

  • Erzurum-Erzincan Arası 188km,
  • Erzurum-Artvin arası 236 km,
  • Erzurum- Rize Arası 377 km,
  • Erzurum-Ankara Arası 876 km,
  • Erzurum-İstanbul Arası 1224 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.