Aizanoi Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kütahya

Aizanoi Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kütahya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Aizanoi Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Aizanoi Antik Kenti Hakkında Bilgiler                

Aizanoi Antik Kenti, Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kent şehir merkezine yaklaşık olarak 58 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çavdarhisar ilçe merkezine ise yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunur. Buranın kökenleri Antik Yunan dönemine kadar dayanmaktadır.

Antik kentin adının Yunan mitolojisindeki en büyük tanrı Zeus’un kızından geldiği fikri ağır basmaktadır. Döneminin en parlak ve en önemli mimari eserlerinin burada yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

Kentte dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum – Tiyatro kompleksi ayrıca Dünyanın ilk borsa yapısı burada bulunur.  Borsa 1970 Gediz depreminde yıkılan cami kalıntıları sonucunda bulunmuştur. Son dönemlerde bölgeye verilen önem artmıştır. Hatta bölge ikinci Efes olarak da anılmaktadır. Yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

OKUMALISIN  Dumlupınar Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir - Kütahya Gezilecek Yerler

                   Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti                

Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti 2022 Yılı için 12,5 TL’dir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

            Aizanoi Antik Kenti Ziyaret Saatleri               

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

              Aizanoi Antik Kenti Nerede?                        

Aizanoi Antik Kenti Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kent şehir merkezine yaklaşık olarak 58 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çavdarhisar ilçe merkezine ise yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunur.

OKUMALISIN  Yakutiye Medresesi Nerede - Nasıl Gidilir?

              Aizanoi Antik Kenti Nasıl Gidilir?             

Aizanoi Antik Kenti’ne ulaşım oldukça rahattır. Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Kütahya merkezden gelenler Kütahya Uşak Yolu/D240 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Çavdarhisar ilçe merkezinden gelenler Cumhuriyet Cad. üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile antik kente ulaşmak isteyenler ise Kütahya merkezden Çavdar ilçesine giden servislere binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.