Aizanoi Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kütahya

Aizanoi Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kütahya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Aizanoi Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Stadyum & Tiyatro binası hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Aizanoi Antik Kenti Hakkında Bilgiler                

Antik Kent, Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kent şehir merkezine yaklaşık olarak 58 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çavdarhisar ilçe merkezine ise yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunur. Buranın kökenleri Antik Yunan dönemine kadar dayanmaktadır.

Antik kentin adının Yunan mitolojisindeki En Büyük Tanrı Zeus’un kızından geldiği fikri ağır basmaktadır. Döneminin en parlak ve en önemli mimari eserlerinin burada yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

Kentte Dünya’nın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, Dünyanın ilk örneklerinden Stadyum – Tiyatro kompleksi ayrıca Dünyanın ilk borsa yapısı burada bulunur.

Şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli Stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli Tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde Aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmemektedir.

Borsa 1970 Gediz depreminde yıkılan cami kalıntıları sonucunda bulunmuştur. Son dönemlerde bölgeye verilen önem artmıştır. Hatta bölge ikinci Efes olarak da anılmaktadır. Yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Antik çağda imar edilmiş ilk Macellum binası (borsa meydanı) bitişik nizam yapılarıyla başka örneği bulunmayan stadyum ve tiyatrosu ile birlikte görülmesi gereken yerler arasında yerini almıştır. Tapınak altında bulunan mahzeni odayı (tapınak rahiplerinin kullandığı ifade edilen) gezmeyi unutmayın.

                   Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti                

Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 Yılı 20 TL

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müze kartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                               Ziyaret Saatleri                                     

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                  Aizanoi Antik Kenti Nerede?                           

Antik Kent, Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kent şehir merkezine yaklaşık olarak 58 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çavdarhisar ilçe merkezine ise yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunur.

                    Aizanoi Antik Kenti Nasıl Gidilir?               

Antik Kenti’ne ulaşım oldukça rahattır. Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Kütahya merkezden gelenler Kütahya Uşak Yolu/D240 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Çavdarhisar ilçe merkezinden gelenler Cumhuriyet Cad. üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile antik kente ulaşmak isteyenler ise Kütahya merkezden Çavdar ilçesine giden servislere binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.