Ak Medrese Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – NİĞDE

Ak Medrese Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – NİĞDE

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ak Medrese Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  – Müze’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde merkezine bağlı Alaaddin Mahallesinde bulunur. Ak Medrese, 1409 yıllında Karamanoğullarından Alaeddin oğlu Mehmed’in kardeşi Ali Bey tarafından yaptırılmıştır. Medrese ismini yapımında kullanılan beyaz kalker taşlarından ve taç yapısındaki mermerden almıştır.

Medrese iki katlı olarak inşa edilmiştir. Dört köşeli bir planı vardır. Medresenin üst örtüsü taş döşenerek düz dam şeklinde dışarıdan görülecek biçimdedir. Yakın tarihte büyük bir onarımdan geçilen medrese günümüzde müze olarak hizmet etmiştir. Bu yapı bahçesinde birçok eser sergilenmektedir.

Topkapı Sarayı Kütüphanesindeki vakfiyesinde; Hanefi ve Şafii mezheplerine göre tedrisat yapmak için inşa edilerek vakfedilmiştir. Bunun dışında medreseye gelir temini için bu vakfa Niğde Bedesteni, yanı başında bir han, bir çifte hamam, çok sayıda dükkân, arazi, değirmen, bağ ve daha başka gelir kaynakları vakfedilmiştir.

                           Ak Medrese Müzesi Giriş Ücreti            

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                              Müzesi Ziyaret Saati                            

Müze, 08.00 – 18.00 saatleri arası açıktır.

                     Niğde Ak Medrese Müzesi Nerede?             

Müze, Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Alaaddin Mahallesinde bulunur. Niğde merkeze yaklaşık olarak 750 m mesafededir.

               Niğde Ak Medrese Müzesi Nasıl Gidilir?          

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler öncelikle kent merkezine, daha sonra ise Külhan Sok. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.