Akçakoca Gezilecek Yerler – Akçakoca Gezi Rehberi – DÜZCE

Akçakoca Gezilecek Yerler – Akçakoca Gezi Rehberi – DÜZCE

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Akçakoca Gezilecek Yerler – Akçakoca Tarihi – mimarisi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                    Akçakoca Hakkında Bilgiler                          

Akçakoca, Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı ilçedir. Akçakoca Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahiptir.  Akçakoca’nın tarihi ise milattan önce 298’lere kadar dayanıyor. Akçakoca’nın eski zamanlardaki ismi ‘parlayan şehir’ anlamına gelen “Diapolis”miş. Romalılar, Cenevizliler, Latinler derken Akçakoca 1323 yılında Osman Bey’in silah arkadaşı Akçakoca Bey tarafından fethedilir. Ve Diapolis adı önce Akçaşar’a (şar:şehir) sonradan da Akçaşehir’e dönüşür. 1934 yılında ise bölgenin fatihi olduğu rivayet edilen Akçakoca’nın adı ilçeye verilir. O günden beri Akçakoca ismi ile anılmaktadır.

Akçakoca Tarih, plajları, fındık bahçeleri, şelaleleri, tarihi ev ve camileri, mesire alanları yürüyüş parkurları, mağaraları ve yeme içme zenginliği ile Yerli ve Yabancı Turistler tarafından ilgi görmektedir. Şimdi sizlere bu güzelliklerden bahsedeceğiz…

                        Akçakoca Gezilecek Yerler                        

                           Ceneviz Kalesi ve Plajı                           

Akçakoca şehir merkezine yakın bir mesafede olan Ceneviz Kalesi, tarih ve doğayı bir arada yaşayabileceğiniz muhteşem bir yerdir Akçakoca’nın mavi bayraklı plajı ve mesire alanı olarak bilinen Akçakoca Ceneviz Kalesi, Akçakoca gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

                               Fakıllı Mağarası                                   

Akçakoca’ya 10 km mesafede bulunan bu yer, uzunluğu 1012 metredir. Mağaranın 350 metrelik kısmı ziyarete açıktır.

                               Aktaş Şelalesi                                        

 İlçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan şelale, ormanlık bir alan içerisinde bulunan doğayla özdeşleşmiş muhteşem bir yerdir. Özellikle yaz aylarında serinliğiyle yoğun ilgi görmektedir.

                          Akçakoca Merkez Cami                            

Akçakoca Merkez Camii, ilçemizin merkezinde yer alan ve Selçuklu Kıl Çadırından esinlenerek tasarlanmış bir çatı örtüsüne sahip, modern bir eserdir. Temeli 1989 yılında atılan ve 2004 yılında hizmete açılan caminin kubbe yüksekliği 31 m, minare yüksekliği ise 58 m’dir. En belirgin mimari özelliği, klasik tek çatı sistemi yerine Selçuklu mimarisinde kullanılan sekizgen köşelerin üzerine oturtulmuş bir çatı sisteminin olmasıdır. Türkiye’de bu tarz mimari şekilde inşa edilen tek camidir.

                                   Sarıyayla Şelalesi                                 

Sarıyayla Köyü’nde yer alan ve adını bu köyden alan Sarıyayla Şelalesi, piknik alanı ve yürüyüş parkuruyla dikkat çekiyor. İlçe merkezimize 10 km mesafede olan şelalede,  iki adet ahşap köprü, bir adet seyir terası, tuvalet, oturma alanları bulunmaktadır.

                                    Melen Çayı – Rafting                          

Akçakoca’ya gelmişken gezdiğiniz yerler dışında adrenalin yaşamak için Melen Çayında Rafting yapmadan gidilir mi, tabi ki hayır Türkiye’nin en güvenli ve talep gören rafting parkuru olarak bilinen bu yer keyifli anlar yaşatmak için sizleri bekliyor.

                                        Çuhallı Plajı                                        

Düzce ilinin Akçakoca İlçesinde Ayazlı mahallesinde bulunur. Karadeniz sahilleri arasında Mavi Bayrak alabilen tek turizm merkezi Akçakoca’dır. Çuhallı Plajı, ilk olarak 2017 yılında Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiş bölgenin en hareketli plajıdır. Plajın işletmesi belediye tarafından sürdürülen ilçenin en önemli aile plajlarından biri olma özelliğinin taşıyor.

                           Akçakoca’da Ne Yenir?                           

Karadeniz bölgesi içerisinde bulunan bu yerde Balık ve Balık yemekleri çeşitleri ilk akla gelendir. Mancarlı pide, Melengüç tatlısı, fındık, Laz böreği ve kestane balı ilk aklımıza gelenler, ayrıca, kestane ağaçları ile de meşhur bölgede haziran ayı kestane balı yeme zamanıdır.

                  Akçakoca’nın En Güzel Plajları?                 

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere yakın olan Akçakoca, Özellikle yaz aylarında yoğunluk yaşamaktadır. Ankara ilinde denizi olmamamı Akçakoca sahillerine ilgiyi artırmaktadır. Akçakoca’da bulunan sahillerden bahsedersek, Ceneviz Kalesinin Altında bulunan plaj en çok tercih edilen yerler arasında gelmektedir, Paşalar Plajı, Mavi Bayraklı Çuhallı Plajı yine en çok ilgi gören plajlardandır. Kadınlar plajı, Çay Ağzı Halk Plajı, Değirmenağzı Plajı, Akevler Plajı, Akkaya Plajı, Kalkın Plajı  ve Yalıyarlar plajları da Akçakoca’nın en çok ilgi gören plajlarıdır.

                     Akçakoca’ya Nasıl Gidilir?                          

Akçakoca’ya en çok İstanbul ve Ankara’dan gelen olmaktadır. Sizlere iki ilden nasıl gelinir onu anlatacağım.

Her iki ilden de Otobüsle çok rahat bir şekilde direkt olarak gelebilirsiniz. Firma isimleri vermek istemiyorum ama bütün büyük firmalar her iki ilden de otobüs seferleri düzenlemektedir.

İstanbul’dan aracıyla gelecekler; İstanbul’dan Akçakoca yaklaşık 260 km, ortalama 3 saatte gelebilirsiniz. Sırasıyla, Gebze, Sapanca, Hendek, Cumayeri, Düzce istikametinden sonra Düzce iline dönmelisiniz. Daha sonra Düzce-Akçakoca yolundan Tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan aracıyla gelecekler, Ankara‘dan Akçakoca ise 275 km sürüyor. Eğer arabanız varsa yaklaşık 3 saatte Akçakoca’ya varılıyor. Ankara’dan sırasıyla Susuz çevre yolundan veya eski yoldan Gerede-Bolu yolunu takip ederek Bolu-Kaynaşlı-Düzce yolunda ilerleyiniz. Daha sonra Düzce-Akçakoca yolundan Tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.