Akdoğan Mescidi Nerede – Nasıl Gidilir – Sivrihisar – Eskişehir 2024

Akdoğan Mescidi Nerede – Nasıl Gidilir – Sivrihisar – Eskişehir 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Akdoğan Mescidi  Nerede – Nasıl Gidilir –  Mescid’in Tarihi ve Mimari Yapısı hakkında bilgiler vereceğiz.

                Akdoğan Mescidi                   

Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Sivrihisar ilçe merkezine bağlı Akdoğan mahallesi Unkapanı Caddesi ile Hisar Sokak kesişiminde yer almaktadır. Saat kulesinin arkasında yer almaktadır.

Akdoğan Mescidi Selçuklu döneminden kalma önemli bir Eserdir. Anadolu’nun ilk mescitleri arasında yer alan bu eser 1073 yılında inşa edilmiştir. Bu özelliği ile Sivrihisar’ın önemli bir uç şehir olduğunun göstergesidir.

           Akdoğan Mescidi Mimari Yapısı             

Mimari olarak Selçuklu izlerini fazlasıyla taşımaktadır. Tek ahşap direkle tasman tek mekanlı dikdörtgen planlı, ahşap kirişlemesi üstten kaplamalı tavan ile örtülüdür. 15. yy.’a ait Başbakanlık arşivi tapu tahrir defterine 453151 B. Numaralı vakfiyede kayıtlı olup, Timurtaş Paşazade Umur Bey oğlu Selçuk Bey tarafından yaptırılmıştır. Kapısı doğu cephenin kuzey kösesinde olup üzeri siperlidir.

Bu mescidin örtüsünün tekniği 2/3 ü tüteklikli örtü tekniği ile yapılmıştır. Bu teknik genel anlamda Selçuklulardan başlayarak 19. yy. a kadar kullanıldığı ifade edilmiştir. Tüteklikli örtü tekniği, açıklığı eldeki kiriş boyutlarını aşan kare veya kareye yakın mekanların örtülmesi için geliştirilmiş bir konstrüksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır.

                   Akdoğan Mescidi Nerede?                                

Mescid, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Sivrihisar ilçe merkezine bağlı Akdoğan mahallesi Unkapanı Caddesi ile Hisar Sokak kesişiminde yer almaktadır. Saat kulesinin arkasında yer almaktadır.

                 Akdoğan Mescidi’ne Nasıl Gidilir?                  

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenlerin Sivrihisar merkeze gelmeleri yeterlidir. Mescit yürüme mesafesine bulunmaktadır.

Hususi araç ile gelenler tabelaları takip ederek Mescid’e ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.