Akşemseddin Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Bolu Gezilecek Yerler?

Akşemseddin Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Bolu Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Akşemseddin Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Bolu Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vereceğiz.

                            Akşemseddin Türbesi                                 

Akşemseddin Türbesi, Bolu ili, Göynük ilçe sınırında bulunmaktadır. Bolu kent merkezine 96 km uzaklıkta yer alır. Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı Cuma Mahallesinde bulunur. Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda yer almaktadır.

Aşemseddin 1459 yılında Göynük’te vefat etmiştir. Türbesi öğrencisi Fatih Sultan Mehmet tarafından 1464 yılında yaptırılmıştır. Türbe, Akşemseddin Hazretleri’nin vefatından beş yıl kadar sonra yapılmış olup, kapısı üzerinde bulunan inşa tarihi de bu bilgiyi doğrulamaktadır. Sandukası üzerindeki yazı da oğullarından Mehmed Sâdullah’a aittir. Evlâtlarından Mehmed Sâdullah ve Nûrullah da bu türbede yatmaktadır.

Akşemseddin Türbesi ve Ömer Sıkkınî Türbesi’nin de 2. Abdülhamid döneminde restore edilmiştir. Süleyman Paşa Camii 1953, 1959, 1962 yıllarında; Akşemseddin Türbesi de 1952 yılında tekrar restorasyon geçirmiştir.

Kesme taştan yapılmış türbe, altıgen planlı ve kubbeli olarak inşa edilmiştir. Türbede dikdörtgen pencereler yer almaktadır. Osmanlı ağaç işçiliğinin güzel bir örneği olan bu sanduka, ceviz üzerine kabartma yazı ile süslemiştir.

OKUMALISIN  Akbük Koyu Nerede-Nasıl Gidilir?

      Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri        

Akşemseddin Hazretleri Anma Günü 1988 yılında başladı ve her yıl büyük bir coşku ile kutlanıyor. Her yıl İstanbul’un Fethinden bir hafta önce yani Mayıs ayının üçüncü haftasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bolu Valiliği, Göynük Kaymakamlığı, Göynük Belediye Başkanlığı, Akşemseddin Hz. Vakfı ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile tertipleniyor.

Anma gününde; Tasavvuf Musikisi, Sema Gösterisi, Mehteran, havai fişek gösterisi ile ülkemizin seçkin hafız ve Mevlidhanları tarafından Gazi Süleymanpaşa Camiinde Mevlid-i Şerif ve Kuran-ı Kerim okunur ve gelen misafirlere aş dökümü(pilav) ikram edilir. Bu etkinlik düzenli olarak devam etmektedir.

                   Akşemseddin Türbesi Nerede?                    

Akşemseddin Türbesi, Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı Cuma Mahallesinde bulunur. Bolu kent merkezine 96 km uzaklıkta bulunur.

            Akşemseddin Türbesi’ne Nasıl Gidilir?           

Türbeye hususi aracınızla ve toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Karamustafa Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ile gelenler ilk önce Göynük ilçesine ulaşması gerekir. Bolu’dan Göynük’e Otobüs Seferleri yapan otobüslerle buraya ulaşılabilir. Göynük’e ulaştığınızda Göynük Belediyesi taksi durağı yönünde biraz ilerledikten sonra, yol kenarına yakın Gazi Süleyman Paşa Camii’yi göreceksiniz. Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda türbeyi göreceksiniz.

Hususi aracıyla İstanbul tarafından gelenler, Adapazarı’na kadar otobanı takip ederek Bilecik, Eskişehir, Antalya istikametine dönüp 28 km ilerledikten sonra Geyve-Taraklı yol ayrımı karşınıza gelecektir. Taraklı’dan ilerleyerek Göynük’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi aracıyla Ankara tarafından gelenler, Ankara’dan Nallıhan’a geldikten sonra 10 km daha ilerleyip sola Göynük istikametine dönmelisiniz. 50 km daha yol aldıktan sonra Göynük’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi aracıyla Bolu tarafından gelenler, Mudurnu Yolu girişinden sağa dönerek Göynük Nallıhan yolunda 5 km daha ilerledikten sonra Göynük Akyazı istikametine girmelisiniz. 13 km daha ilerledikten sonra Göynük yol ayrımına dönerek göynük ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.