Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Aktekke Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Aktekke Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aktekke Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Karaman Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Aktekke Cami

Aktekke Camii Karaman şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman kent merkezine bağlı İmaret Mahallesinde bulunur.

Aktekke Camii 1370 yılında Karamanoğullarından Alaaddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Bu cami Mevlana’nın annesi Mümine Hatun anısına inşa ettirmiştir.

Cami adeta bir külliyeyi andırmaktadır. Bunun sebebi ise çevresinde hamamı, derviş hücreleri, güney ve batısında haziresi (mezarlığı) ve içerisindeki türbe ve mezarları olmasıdır. Günümüzde halen ibadete açık durumda bulunan cami birçok kez onarım görmüştür.

Büyük Türk mutasavvıfı Mevlâna Celaleddin-i Rumi 1222 yılında ailesi ile birlikte Karaman’a gelmiş, burada evlenmiş ve yedi yıl kalmıştır. Cami içerisinde sol tarafta ayrılmış olan mekânda Mevlana’nın annesi, abisi ve yakınlarına ait 21 adet taştan yapılmış sandukalı mezar bulunmaktadır.

Cami içerisinde Mevlânâ’nın annesi Mümine Hatun’un türbesinin bulunması nedeniyle Mader-i Mevlâna Camii ismi ile de bilinmektedir.

Aktekke Cami Nerede?

Aktekke Camii Karaman şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman kent merkezine bağlı İmaret Mahallesinde bulunur.

OKUMALISIN  Milas Kıyıkışlacık Zeytinlikuyu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Aktekke Cami Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler öncelikle Karaman merkeze gelmelidirler. Buradan tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

Aktekke Camii’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da yürüyerek de ulaşım yapabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir