Anasayfa / Doğal Güzellikler / Akyaka Azmak Nehri Nerede – Nasıl Gidilir?

Akyaka Azmak Nehri Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Akyaka Azmak Nehri Nerede – Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Akyaka Azmak Nehri

Azmak Nehri, Muğla ilinin Ula ilçesi bağlı Akyaka Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ula ilçesine 18 km, Marmaris’e 30 kilometre uzaklıkta yer alan belde, Gökova Körfezi’nin doğusunda bulunmaktadır. Bakir Doğası, sazlıklar içerisinde akvaryumu andıran denizi, Nehirde gezerken karşınıza çıkan ördekleriyle muhteşem bir yerdir.

Akyaka Azmak Nehri

Akyaka Azmak Nehri Hakkında;

Akyaka Beldesi antik çağlardan günümüze kadar her dönemde bir yerleşim yeri olmuş, buna rağmen bakir doğasıyla gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyü olarak kalmıştır. Akyaka’nın Doğusundan başlayarak Gökova Körfezinden Denize dökülen Azmak Nehri, 2 km uzunluğunda ve 8 metre derinliğindedir. Nehrin buz gibi suyunun olduğunu baştan sizlere hatırlatmak isteriz, çünkü nehrin sonunda bulunan tahta köprüden atlamak isterseniz aklınıza buz gibi suyu gelsin. Azmak Nehrinin en güzel yanı diye soracak olursanız akvaryum misali denizdir diyebiliriz. Tekneyle gezinti yaptığınızda denizin dibini göreceksiniz.

Akyaka Azmak Nehrinde Neler Yapılır

Nehir çevresinde yürüyüş yapabilir, tekne turuna katılarak sazlıklar arasında muhteşem bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Dilerseniz kano kiralayarak kendi kendinize güzel bir gezinti yapabilirsiniz.  Özellikle Tekne turu hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Tekne turu çok meşhurdur Azmak Nehrinde, Özellikle sazlıklar arasından geçerken kaz ve ördeklerin yanınıza gelmesi, onların arasından geçmeniz çok keyiflidir. Tekne turları büyüklü küçüklü teknelerle yapılıyor. Küçük teknelerle 30 dakikayı bulan gezinti yapmanızı tavsiye ederiz. Ortalama 10-15 TL arası bir fiyatı bulunuyor.(2019 yılı) Ayrıca, Azmak Nehri’nin kenarında birçok restoran bulunuyor, burada Ayaklarınızı suyun içine sokarak kahvaltı yapabiliri, Akşam Yemeği yiyebilir, Sevdiğinizle gün batımını izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Azmak Nehrinde yapılabilecek aktivite olarak, “Kitesurf “ olarak bilinen su sporu etkinliğidir. Dünya çapında da önemli bir ziyaretçisi bulunan bu yerde, Kitesurf için uygun iklim ve rüzgâr bulunuyor.

OKUMALISIN  Deniz ve Su Ürünleri Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Azmak Nehri ve Kamp alanı;

Azmak Nehrinde Kamp yapılabilir mi sorunuza cevap olabilir belki, Nehre en yakın Kamp Alanı Akyaka’da bulunan Akyaka Orman Kamp Alanıdır.

 Azmak Nehri’ne Nasıl Gidilir;

Azmak Nehri, Ula ilçesine 18 km, Marmaris’e 30 kilometre uzaklıktadır.

Muğla otogardan her yarım saatte bir buraya otobüs kalkmaktadır. Direkt olarak tam Azmak Nehrine yakın bir konuma gidiyorsunuz. Muğla Üniversitesi’nin Yurtlarının olduğu yerin karşısından kalkan minibüslerle gidebilirsiniz.

Aracınız ile gidiyorsanız Muğla merkezden Marmaris yönüne doğru hareket etmelisiniz, Yoldan devam ederken tabelalardan Akyaka’yı gördüğünüzde sağa dönerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir