Akyarlar Gezilecek Yerler – Akyarlar Gezi Rehberi – MUĞLA

Akyarlar Gezilecek Yerler – Akyarlar Gezi Rehberi – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Muğla İli Bodrum İlçesine Bağlı Akyarlar’da Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Bodrum – Akyarlar Hakkında Bilgiler            

Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir. Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir statüsü kazanmasından dolayı mahalle statüsünü kazanmıştır. Bodrum yarımadasının güneybatısında bulunan şirin bir mahalledir. Akyarlar, Muhteşem plajları ve balıkçılarıyla ünlü bir yerdir. Masmavi denizi ve temiz plajı ile Bodrum’un en güzel beldelerinden. Bodrum ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Yerel nüfusu yaklaşık 4000 civarıdır. Yaz aylarında akın eden tatilcileri saymazsak.

İlk yerleşim tarihi tam olarak bilinmese de Roma dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tarihi dokusunu hiç kaybetmemiştir. Sokaklarında gezerken, Evlerin yapımında kullanılan taşlara bakıldığında eski bir Rum yerleşim yeri olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Akyarlar, Bodrum’un nefis bir kumsala ve denizine sahip turistik bir mahalledir. Denizinde sörf için son derece uygun koşullara sahiptir. Mahalle sakinleri genelde balıkçılıkla uğraşmaktadır.

                      Akyarlar’da Gezilecek Yerler                       

                                       Akyarlar Koyu                                    

Akyarlar mahallesinin kendine özgü bir koyudur. Akyarlar Koyu, Deniz suyunun sürekli yer değiştiriyor olması, sörf ve yelkenli spor yapanlar için tercih edilecek uygun bir ortam oluşturmaktadır.

                                             Aspat Dağı                                   

Akyarlar mahallesinin içinde bulunan Dağ bölgenin en yüksek noktasıdır. Muhteşem manzarası bulunan bu yerde fotoğraf çekmek için uygun bir yerdir. Dağın tepesinden bakıldığında Yunan adalarını da görebiliyorsunuz.

                             Çıfıt Kalesi (Strobilos)                                  

Bodrum’un en eski tarihi buluntularından biri olan Termera Antik Kenti de Aspat Kale’sinin ana şehri olarak biliniyor. Aspat (Çıfıt) Kalesi Aspat tepesinde bulunmaktadır. Ancak konik tepenin üstünde bulunan kalıntılara ulaşmak oldukça zor. Bilim adamları Kale bölgesinde M.Ö. 7. Yy yerleşim izleri bulmuş. Bölgenin kesinlikle görülmesi gereken değerlerinden biridir.

                                                 Karaincir Plajı                         

Akyarlar mahallesinin en gözde mekanıdır diyebiliriz. Plaj denize girmek için en çok tercih edilen yerdir. Akyarlar mahallesinde, Termera Antik Kenti’nin kalıntılarını görebileceksiniz. Akyarlar ’da Muhteşem koylarını kano veya tekne ile gezebilirsiniz.

                           Akyarlara Nasıl Gidilir?                              

Bodrum’a 21 km, Turgutreis’e 8 km, Milas-Bodrum Havalimanı’na 58 km uzaklıktadır.

Akyarlara gelebilmek için öncelikle Muğla ilinin Bodrum ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Bodrum’a ülkemizin her bölgesinden hava yolu veya kara yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bodrum ilçe merkezinden Turgutreis’e giderken tabelaları izleyerek sola dönüp devam ederek ulaşabilirsiniz.

Bodrum Otogarı’ndan Akyarlar minibüsleriyle yaklaşık 20 km mesafedeki beldeye ulaşım mümkün. Şehir içi toplu taşıma seçeneklerinin sürekli ve düzenli olarak bulunuyor.

Akyarlara havayolu ile gelmeyi tercih ederseniz, Bodrum Milas Havalimanı en yakın yerdir. Havaalanından Bodrum’a hareket eden araçlarla ilçe merkezine gelip buradan Akyarlara geçebilirsiniz. Bodrum Milas Havalimanı’ndan ise ulaşımın yaklaşık 1 saat sürmektedir.

  • Bodrum-Ankara yaklaşık 733 km (10 saat 50 dakika),
  • Bodrum-İstanbul yaklaşık 812 km (12 saat),
  • Bodrum-İzmir yaklaşık 265 km (4 saat),
  • Bodrum-Bursa yaklaşık 581 km (8,30 saat)
  • Bodrum-Muğla yaklaşık 133 km (2,30 saat) uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.