Alanya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Alanya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Alanya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Alanya’da Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Alanya Arkeoloji Müzesi,  Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Alanya Müzesi, Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden buraya taşınan  Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemlerine ait eserler ve Bölgeden çıkartılan eserlerin toplamıyla 1967 yılında hizmete  açılmıştır.

Alanya Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya bölümlerinden oluşmaktadır.

Arkeoloji Bölümünde, Hellenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait bronz, mermer, pişmiş toprak, cam, mozaik buluntular ve sikke koleksiyonu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden ise çeşitli Türk-İslam Eserleri yer almaktadır. Arkeolojik Döneme ait sergilenen en eski tarihli eser  ise İsa’dan önce 625 yılına ait Fenike dilinde bir taş yazıttır.

Etnografya bölümünde ise, Alanya ve çevresinde bulunan tarihi eserlerin yanı sıra yörük kilimleri, alaçuvallar, heybeler, giysiler, işleme örnekleri, silahlar, yöre halkının günlük kullandığı takılar, el yazmaları gibi objeler ile eski bir Alanya evine ait günlük oda alanları sergilenmektedir.

Alanya Müzesinin En Ünlü ve Önemli Eseri ise M.S 2.yy’a ait Bronz Herakles Heykelidir.

Alanya Müzesinin Bahçe Bölümünde ise Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait Mezar taşları, Sütun başlıklar, yazıtlar ve zeytinyağı üretimini anlatan ve tarımda kullanılan aletlerin yer aldığı “tarım köşesi” eserleri sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Harput Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Alanya Müzesinde en dikkat çeken yanından biriside çocuklar için oyun odasının yer alması. Burada çocuklara tarihi, müzeyi ve arkeolojiyi sevdirecek oyunlar, boyama alanları bulunuyıor.  Çok iyi düşünülmüş bu yerde yapılan boyama ve resimler müzede panolarda sergileniyor.

Alanya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti;

Alanya Müzesi Giriş Ücreti 10 TL’dir.

18 Yaş Altı ve 65 yaş Üstü Ücretsizdir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Alanya Arkeoloji Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: Saray, İsmet Hilmi Balcı Cd. No:2,  Alanya-Antalya

Tel: (0242) 513 12 28

OKUMALISIN  Antalya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Alanya Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Alanya Arkeoloji Müzesi,  Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Bulunduğu konum itibari ile ulaşımı oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken Alanya İlçesine gelmek olacaktır.  Damlataş Mağarasına yakın bir konumdadır. 100. Yıl Atatürk Parkının hemen karşısındadır.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, 1, 101, 50 Alanya-Konaklı  araçlarına binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.