Alanya Dim Çayı Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Havuz?

Alanya Dim Çayı Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Havuz?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Alanya Dim Çayı Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı Mekanları – Havuz ve Mekanlar? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Alanya Dim Çayı Nerede:

Dim Çayı, Antalya ili Alanya ilçesi sınırlarında yer alan Dim çayı ve piknik alanı, merkezden 7 kilometre uzaklıkta, Akçatı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Toros dağlarından gelen suların oluşturduğu  çay yaklaşık 60 kilometrelik bir yol izler.

Dim Çayı Hakkında Bilgiler;

Dim Çayının en önemli özelliği suyunun yaz-kış soğuk olmasıdır. Dim Çayı ve Piknik , Antalya ilinin bunaltıcı ve sıcak havasından bunalan, serin bir yer arayanlar için ideal bir yerdir.

Dim Çayı 60 km lik bir yol izler, bu yol Dim Barajından başlayarak devam eden bu çay üzerinde çok sayıda restaurantlar, piknik alanları, çay bahçeleri, Yüze Havuzları  yer almaktadır.

Dim Çayı Kahvaltı ve Mekanlar Hakkında;

Pınarbaşı restoran Göl Piknik, Ada Piknik, Hilal Piknik, Pınarbaşı, Cennet Vadisi ve Beyaz Saray bunlardan bazılarıdır.

Dim Çayı üzerinde bulunan Bazı tesislerde;  kaydıraklar ile buz gibi sulara atlayabilir. Ayrıca çaydan akan  su kullanılarak yapılmış yapay havuzlarda yüzme imkanı , kayarak havuza atlama imkanı sağlayan bazı işletmeler var. Bu tesislerde  Çayın üzerinde serpme kahvaltı imkanı da sunmaktadır.

OKUMALISIN  Eflani - Bostancı - Ortakçılar Göleti Nerede - Nasıl Gidilir?

Yemek olarak Alabalık yemek isteyenler ise daha üst kısımlarda yer alan alabalık yetiştiren tesislerde alabalık yiyebilirsiniz, hatta kendi tuttuğunuz Alabalığı yeme imkanı sunan işletmeler bulunmaktadır.

Dim Çayının barajının üst kısmınların da rafting yapma imkanıda bulunmaktadır. Bir başka alternatif olarak, motosiklet kiralayarak Toroslar’da tura çıkabilir. dağ bisikleti içinde uygun güzergahlar bulunmaktadır.

Dim Çayı ve Piknik alanında bir başka doğal güzellik ise, Baraja doğru giden yol üzerinde bulunan  Dim Mağarası’dır. Dim Mağarasını ziyaret ederek, Dim Çayı ve muhteşem manzarasını kuş bakışı seyredebilirsiniz.

Dim çayı ve Barajı,  bir çok güzelliğiyle Alanya’nın doğa ile iç içe bir yaşam noktası konumundadır. Yaz aylarında büyük ilgi gören yere gitmek istiyorsanız, çok erken saatte gitmeniz gerekiyor. Dim Çayı ve Piknik alanındaki Aqua parklar, Havuzlar, Şemsiyeler, Kamelyalar, Şezlonglar ve ücretsiz otoparklarıyla  tesislerin sizlere sunmuş olduğu ücretsiz hizmetlerdir.

Ramazan ayında gitmek isterseniz,açık büfe imkanlarıyla sınırsız yemek çeşitleri sizlere sunulmaktadır.

Pınarbaşı Resaurant; Dimçayı ve Piknik alanının en gözde mekanı, Pınarbaşı Restaurant’tır. En yüksekte bulunmasından dolayı dağın zirvesinden akan kaynak suyu farklı bir ambiyans katmaktadır. Yüzme alanı, akarsu üstü çardaklar, yamaca kurulmuş masalar ve bir çok yiyecek ve içecek imkanı ile Dim Çayı’nın  en kalabalık ve en gözde işletmesi olma özelliğini hak ediyor.

OKUMALISIN  Letoon Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

 

 

Alanya Dim Çayı ve Mağarasına Giriş Ücreti 2020;

Dim Çayı ve Piknik Alanına herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Dim Mağarasına girecekseniz eğer giriş ücretlidir. 2020 yılı girirş ücreti 20 tl’dir.

Alanya Dim Çayı Ziyaret Saatleri;

Haftanın 7 günü hizmet veren bu yer, özellikle yaz aylarında sabah çok erken saatlerde açılıyor. Akşam saat 22.00-23.00 saatlerinde tesisler kapanıyor.

Alanya Dim Çayına Nasıl Gidilir;

Arabanızla gidecekseniz eğer, Alanya ilçesi çıkışındaki sahil yolundan Gazipaşa-Mersin yolundan gitmeniz gerekiyor. Ahmet Tokuş Bulvarından ilerledikten yaklaşık 5.Kilometre ilerledikten sonra , Dim Çayı Caddesinden  sola dönerek  piknik alanlarına gidebilirsiniz.

Otobüsle gitmek istiyorsanız, Alanya ilçe merkezden  hareket eden otobüslerle de gidebilirsiniz.

  • İstanbul’dan gelecekler Bursa-afyon-Burdur-Antalya-Alanya yolunu kullanmalılar.
  • Ankara’dan gelecekler Konya-Seydişehir-Akseki-Kızılağaç Güzergâhını kullanmalılar.
  • İzmir yolundan gelecekler ise Aydın-Denizli-Korkuteli-Antalya-Alanya yolundan gelmeliler.
  • Adana- Antep illerinden gelecekseniz eğer Mersin-Alanya yolundan gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.