Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Alanya Gezi Rehberi -ANTALYA

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Alanya Gezi Rehberi -ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Alanya’nın Tarihi – Mimarisi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

 Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer 

                              1- Seyir Terası                              

Seyir Terası, Alanya Belediyesi tarafından inşaa edilmiştir. Seyir terası park alanı denizden 650 metre yükseklikte yer almaktadır. Seyir Terası Alanya ilçesini çok geniş açıdan kuşbakışı seyredebileceğiniz güzel bir park, piknik ve dinlenme alanıdır. Seyir terasları bölgesinde oturma alanları, piknik masaları, büfe ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Özelikle buraya sabah gelip kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Bu bölgede sabah kahvaltısı gelenler tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir. Fakat terasa akşam vakti çıkmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü gündüz güneşin etkisiyle çatılarda bulunan güneş panelleri parlıyor. Hem rahat bir seyir olmuyor hem de fotoğraflar güzel çıkmıyor.

Alanya Seyir Terası Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..?

                            2- Alara Kalesi                                

Alara Kalesi, Alanya ilçesinde ilçe merkezine yaklaşık 40 km. uzaklıkta yer almaktadır. Alanya’nın Okurcalar Beldesinde Alara Çayı’nın kenarında sivri bir tepe üzerinde yer almaktadır. Alara Kalesi 1232 yılında Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat zamanında inşa edilmiştir. Alara Kalesi Antalya Alanya Karayolu üzerinden 9 km iç kısımda yer almaktadır.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alara Kalesinde 2007 yılında kazı çalışmaları başlatılmış ve bu çalışmalar iki ayrı alanda gerçekleştirilmiştir. Alara Kalesinde saray, cami, hamam ve sarnıç kalıntıları bulunmuştur. Alara Çayı kenarında aşağı hamam yer alır. Aşağı hamam 13 yüzyılda Selçuklu dönemi eseridir. Kale Alanya Kalesinin fethinden hemen sonra yeniden imar edilmiştir. Kulelerle takviyeli iç ve dış sur vardır. Alara çayının kenarından kayaya oyulmuş merdivenli dehliz ile ikinci sura kadar ulaşılmaktadır. Kale, İç Kale ve Orta Kale olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmektedir. İç Kale dağın zirvesinde bulunur. Dış kale sur duvarları moloz ve işlenmiş taş ile inşa edilmiştir. Alara Kalesinin duvarları boyalı bir durumdadır.

Alara Kalesi ve Alara Han Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                          3- Alanya Kalesi                                

 10 hektarlık bir yarımada üzerinde bulunan Alanya Kalesi; Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri tarafından aktif bir şekilde kullanılmıştır. Kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda kentin su gereksinimini sağlamak için surların içine inşaa edilen 1200’e yakın sarnıçtan bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’nın ilk kuruluş tarihi ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Alanya’nın simgesi olan bu kale, MÖ 2. Korakesion adıyla kuruldu bu dönemde korsan limanı ve merkezi olmuştur. M.Ö.65 yılında Roma’lı Pompeius’un  Korakesion savaşında galip gelmesi  ile korsan egemenliği son bulmuştur. Roma döneminde surlar genişletilmiş ve yeni binalar inşa edilmiştir. Bizans döneminde Kalonoros (güzel dağ) adıyla anılmıştır. Gemiler için güvenilir bir liman olduğundan önemli bir yer belirleme noktası ve Akdeniz’in en işlek limanı haline gelmiştir.

Alanya Kalesi Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                         4- Alanya Dim Çayı                          

Dim çayı ve piknik alanı, merkezden 7 kilometre uzaklıkta, Akçatı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Toros dağlarından gelen suların oluşturduğu  çay yaklaşık 60 kilometrelik bir yol izler. Alanya Dim Çayı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

                                5- Alanya Tersanesi                               

Alanya Tersanesi, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1228’de Alanya’da yaptırılan ve günümüze kadar bozulmadan ayakta kalan tek Selçuklu Tersanesi olma özelliğine sahiptir. Kemerli beş gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56,5 metre, derinliği 44 metredir.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya tersanesi; sadece gemi yapım ya da gemilerin kışlık konaklama yeri değil, aynı zamanda tamiratın, yelken ve gemi donanımlarının da yapılabildiği demir işlikleri, idari ve depo alanlarına sahip olan bir yapı olup kalıcı bir tersanedir. Kalıcı tersaneler iki amaca hizmet etmektedir. Birincisi kış döneminde büyük teknelerin yapımına olanak sağlaması, ikincisi ise kullanılmayan teknelerin barındırmasıdır. Kış döneminde gemilerin açıkta bırakılması ömürlerini azalttığı için tüm Akdeniz ülkeleri tarafından kadırgalar için gemi barınakları sağlanıyordu. Ancak Alanya tersanesi daha fazlasını sunuyordu. Akdeniz kıyıları daima tehlike altındaydı.

Alanya Tersanesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                            6- Alanya Deniz Feneri                           

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1880 yılında Fransızlar müteahhitler tarafından inşa edilmiştir. Akdeniz’de seyreden gemiler için Rota feneridir. Alanya kalesinin burçları üzerine kagir kule olarak yapılmıştır. Adeta Alanya kalesi ile bütünleşmiştir. Alanya’nın en yüksek tepesine kurulmuş bulunan eski tarihi kalenin üzerinde yer alması nedeniyle fenerin deniz seviyesinden yüksekliği 209 metre olup,kule yüksekliği ise 6 metredir.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Akdeniz’de çakma karakteri Fl.W.20 Sn. olan fenerin görünüş mesafesi 20 deniz milidir. Fenerde önce ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu ( gömlekli ) lambalar kullanılmış ve şu anda 500 W’lık elektrik lambası ile aydınlatma sağlanmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini teminen odak uzaklığı 200 mm olan 4 adet kotodiyoptrik panel kullanılmaktadır. Söz konusu optik paneller cıva banyosu üzerinde dönebilen dairesel platform üzerine dörtgen teşkil edecek şekilde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Işık kaynağı odakta sabit olarak yakılmakta ve platform üzerindeki optik panellerin döndürülmesi suretiyle fenerin dört çakar ışık vermesi sağlanmaktadır.

 Alanya Deniz Feneri Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                                         7- Dim Mağarası                             

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Antalya’nın önemli mağaralarından biri olan Dim Mağarası, deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, Cebeli Reis Dağı’nın batı yamacında yer alır. Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarasıdır. 1 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Damlataş Mağarası Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                           8- Damlataş Mağarası                             

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Ülkemizin tanınmış mağaralarından biri olan Damlataş Mağarası, Alanya ilçe merkezine bir km uzaklıkta yer alan karstik mağaradır. Mağara, tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısındadır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olarak da bilinmektedir.

Damlataş Mağarası Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                              9- Sapadere Kanyonu                              

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

750 metre uzunluğundaki kanyonun yüksekliği ise 450 metre. Kanyon adını içinde bulunduğu köyden almış. Ziyaretçilerin kolaylıkla yürüyebilmesi ve kanyonu daha yakından tanıyabilmesi için kanyon içerisinde yürüyüş yolları bulunuyor. Alanya’ya uzaklığı 40 km olan kanyonun çevresinde çeşitli kafeler ve restoranlar da yer alıyor.

                               10- Alanya Plajları                            

                             Portakal Plajı                     

Portakal Plajı Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Yarımadanın doğusunda Keykubat Plajından sonra gelen plajdır. Hatta Keykubat Plajı’nın devamı niteliğindedir.  Alanya’nın Oba beldesinin doğu kıyılarında bulunan Portakal Plajının uzunluğu 1 km dir. Oba ve Tosmur semtlerinde bulunmaktadır. Portakal Plajı başlangıç noktası Oba Çayı’nın denize döküldüğü yer, plajın son noktası ise Dim Çayı’nın denize döküldüğü bölümdür. Plajın bazı kesimlerinde 60-70 metreyi bulan denize doğru sığ bir kumsal şeridi bulunmaktadır. Deniz tabanı genellikle kumluktur fakat bazı kesimlerde sert kum kayalarından oluşan bir taban vardır.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Sahil kesiminde ücretli plajları ve ücretsiz halk plajları mevcuttur.  Bu bölgede yiyecek ve içecek satan büfe ve kafeteryalar bulunmaktadır.  Mavi bayraklı olan Portakal Plajında açık denizde farklı su sporları alternatifleri yaptıran tekneler ve su sporları merkezi yer almaktadır. Rüzgar sörfü yapanlar bu plaja yoğun ilgi göstermektedir. Meraklıları için rüzgâr sörfü eğitimi verilmektedir. Kayalıklar kesimlerinde balık tutulmaktadır. Alanya’nın en serin plajıdır.

Emirgan Ulaş Mesire Yeri – Emirgan Ulaş Plajı

Ulaş Parkı Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır. Parkın bulunduğu bölge Antalya-Alanya karayolunun 5. Kilometresinde bulunan küçük bir koy şeklindedir. Alanya’nın en eski karayolu parkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Park genellikle yerli turistler ve Alanya’nın yerlilerinin tercih edilmektedir. Parkın sahil kısmı ise Ulaş Plajını oluşturmaktadır. Diğer adıyla Emirgan Plajı olarak da bilinmektedir. Çevresi düzenlemesi yapılmış olan plaj, bölgenin en güzel plajıdır. Altın sarısı renginde kumları bulunmaktadır. Plaj tamamen kumdan oluşmaktadır. Demiz tabanı da kumdan meydana gelmektedir. Bu özellikler plaja olan ilgiyi artıran faktörlerdir.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Park ilk dönemlerinde sadece bölge halkı tarafından kullanılırken yapılan düzenlemelerin ardından hem yerli halka hem de turistlere hizmet vermeye başlamıştır. Parkta masalar, sandalyeler, ızgara yerleri mevcuttur. Ulaş Dinlenme parkı bir tarafta piknik yapabileceğiniz, kayalıkların üzerinden balık tutma imkânı da sahiptir.

                            Alanya Tersanesi Plajı                        

Alanya Tersanesi, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1228’de Alanya’da yaptırılan ve günümüze kadar bozulmadan ayakta kalan tek Selçuklu Tersanesi olma özelliğine sahiptir. Kemerli beş gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56,5 metre, derinliği 44 metredir.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya tersanesi; sadece gemi yapım ya da gemilerin kışlık konaklama yeri değil, aynı zamanda tamiratın, yelken ve gemi donanımlarının da yapılabildiği demir işlikleri, idari ve depo alanlarına sahip olan bir yapı olup kalıcı bir tersanedir. Kalıcı tersaneler iki amaca hizmet etmektedir. Birincisi kış döneminde büyük teknelerin yapımına olanak sağlaması, ikincisi ise kullanılmayan teknelerin barındırmasıdır. Kış döneminde gemilerin açıkta bırakılması ömürlerini azalttığı için tüm Akdeniz ülkeleri tarafından kadırgalar için gemi barınakları sağlanıyordu. Ancak Alanya tersanesi daha fazlasını sunuyordu. Akdeniz kıyıları daima tehlike altındaydı.

                                   4- Keykubat Plajı                             

Keykubat Batı Halk Plajı Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Plaj aniden  derinleşmeyen yapısı ile ön plana çıkmaktadır.Alanya’nın Selçuklu sultanı Keykubat tarafından fethedilmesinden dolayı bu ad plaja verilmiştir. Plaj yaklaşık 3 kilometre uzunluğundadır. Mavi Bayraklıdır. Deniz ve plaj kumdur, bazı kesimlerinde kum kayası vardır. Kıyı boyunca uzanan parkların ve turistik tesislerin yeşil alanlarından dolayı Bengonvil Plajı olarakta bilinir.Alanyadaki kumluk ve dalgaların yumuşak olduğu 3  önemli plaj arasında yer alır.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Plaj Alanya Limanından başlayıp Oba Çayı’nın denize döküldüğü yere kadar devam eder. Güller Pınarı ve Cumhuriyet semtlerinin sahilde bulunan  kısmındadır. Merkezde olduğundan imkanlar oldukça iyidir.  Park alanları geniş ve iyi düzenlenmiştir. Sahil kesimi ise temiz ve bakımlıdır. Bu sebeple çoğu turistin ilgi odağı haline gelmiştir.

                          Alanya İncekum Plajı                                 

İncekum Plajı Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır. Avsallar Beldesinde bulunan bir tatil beldesidir. Burası kumu çok özel bir plajdır. Plajın incecik sarı renkli kumları vardır. Suları sığ ve geç derinleşen denizinden dolayı çok ilgi gören bir plajdır. Bu plaj özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ilgi görmektedir. Genellikle çocuklu aileler tarafından yoğun şekilde talep görmektedir.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

İncekum Plajı’nın ücretsiz otoparkı, ücretli şezlong ve şemsiye ve ücretsiz halk plajı bölümü mevcuttur. Plajda yeme içme bölümü, duş, soyunma kabini, tuvalet bulunmaktadır.

                                 Alanya Kleopatra Plajı                            

Kleopatra Plajı Alanya’nın tarihi Yarım adasının Batısından Damlataş plajının bitimi ile hemen başlamaktadır.  Plaj 2 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Kleopatra plajının adını M.Ö.69 -M.Ö.30 yılları arasında yaşamış Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra’dan aldığı bilinmektedir. Efsaneye göre Roma generali Antony, Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya hediye ettiğinde, Kleopatra her gün kale yamacında banyo yapmak için bu plaja iner ve burada yüzermiş. Efsaneye göre Kleopatra’nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden direk olarak plaja giden bir tüneli varmış.  Kraliçe Kleopatra Akdenizde çıktığı her sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu plajda denize girermiş.

Alanya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Mavi Bayraklı Damlataş ve Kleopatra Plajları Alanya’ya girişte tarihi yarımadanın, Alanya Kalesinin batı tarafında yan yana yer alır. Damlataş Plajı Damlataş Mağarasının önünde yer alan kıyıdır.

                                        Damlataş Plajı                               

Damlataş Mağarası’nın önünde, Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer almaktadır. Alanya plajları ince ve temiz kumu göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Bu plajların arkasında turizme hizmet veren birçok oteller yapılmıştır.Kumsal oldukça geniştir.

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.