Alanya’da Gezilecek Yerler – Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Alanya’da Gezilecek Yerler – Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Alanya’da Gezilecek Yerler – Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Alanya’da Gezilecek Yerler – Alanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

1- Seyir Terası – Alanya’da Gezilecek Yerler

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır. Seyir Terası Alanya Belediyesi tarafından inşaa edilmiştir. Seyir terası park alanı denizden 650 metre yükseklikte yer almaktadır. Seyir Terası Alanya ilçesini çok geniş açıdan kuşbakışı seyredebileceğiniz güzel bir park, piknik ve dinlenme alanıdır. Seyir terasları bölgesinde oturma alanları, piknik masaları, büfe ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Özelikle buraya sabah gelip kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim.

Bu bölgede sabah kahvaltısı gelenler tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir. Fakat terasa akşam vakti çıkmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü gündüz güneşin etkisiyle çatılarda bulunan güneş panelleri parlıyor. Hem rahat bir seyir olmuyor hem de fotoğraflar güzel çıkmıyor. Detaylı Bilgi: Alanya Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir?

2- Alara Kalesi – Alanya’da Gezilecek Yerler

Alara Kalesi Antalya’nın Alanya ilçesinde ilçe merkezine yaklaşık 40 km. uzaklıkta yer almaktadır. Alanya’nın Okurcalar Beldesinde Alara Çayı’nın kenarında sivri bir tepe üzerinde yer almaktadır. Alara Kalesi 1232 yılında Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat zamanında inşa edilmiştir. Alara Kalesi Antalya Alanya Karayolu üzerinden 9 km iç kısımda yer almaktadır.

Alara Kalesinde 2007 yılında kazı çalışmaları başlatılmış ve bu çalışmalar iki ayrı alanda gerçekleştirilmiştir. Alara Kalesinde saray, cami, hamam ve sarnıç kalıntıları bulunmuştur. Alara Çayı kenarında aşağı hamam yer alır. Aşağı hamam 13 yüzyılda Selçuklu dönemi eseridir. Kale Alanya Kalesinin fethinden hemen sonra yeniden imar edilmiştir. Kulelerle takviyeli iç ve dış sur vardır. Alara çayının kenarından kayaya oyulmuş merdivenli dehliz ile ikinci sura kadar ulaşılmaktadır. Kale, İç Kale ve Orta Kale olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmektedir. İç Kale dağın zirvesinde bulunur. Dış kale sur duvarları moloz ve işlenmiş taş ile inşa edilmiştir. Alara Kalesinin duvarları boyalı bir durumdadır. Detaylı Bilgi: Alara Kalesi ve Alara Han Gezi Rehberi

3- Alanya Kalesi – Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya Kalesi Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır.  6,5 km uzunlukta surlar tarafından çevrilmiş, 10 hektarlık bir yarımada üzerinde bulunan Alanya Kalesi; Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri tarafından aktif bir şekilde kullanılmıştır. Kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda kentin su gereksinimini sağlamak için surların içine inşaa edilen 1200’e yakın sarnıçtan bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır.

Alanya’nın ilk kuruluş tarihi ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Alanya’nın simgesi olan bu kale, MÖ 2. Korakesion adıyla kuruldu bu dönemde korsan limanı ve merkezi olmuştur. M.Ö.65 yılında Roma’lı Pompeius’un  Korakesion savaşında galip gelmesi  ile korsan egemenliği son bulmuştur. Roma döneminde surlar genişletilmiş ve yeni binalar inşa edilmiştir. Bizans döneminde Kalonoros (güzel dağ) adıyla anılmıştır. Gemiler için güvenilir bir liman olduğundan önemli bir yer belirleme noktası ve Akdeniz’in en işlek limanı haline gelmiştir. Detaylı Bilgi: Alanya Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

4- Alanya Dim Çayı Nerede:

Antalya’nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alan Dim çayı ve piknik alanı, merkezden 7 kilometre uzaklıkta, Akçatı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Toros dağlarından gelen suların oluşturduğu  çay yaklaşık 60 kilometrelik bir yol izler. Detaylı Bilgi: Alanya Dim Çayı Nerede-Nasıl Gidilir?

5- Alanya Tersanesi

Alanya Tersanesi, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1228’de Alanya’da yaptırılan ve günümüze kadar bozulmadan ayakta kalan tek Selçuklu Tersanesi olma özelliğine sahiptir. Kemerli beş gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56,5 metre, derinliği 44 metredir.

Alanya tersanesi; sadece gemi yapım ya da gemilerin kışlık konaklama yeri değil, aynı zamanda tamiratın, yelken ve gemi donanımlarının da yapılabildiği demir işlikleri, idari ve depo alanlarına sahip olan bir yapı olup kalıcı bir tersanedir. Kalıcı tersaneler iki amaca hizmet etmektedir. Birincisi kış döneminde büyük teknelerin yapımına olanak sağlaması, ikincisi ise kullanılmayan teknelerin barındırmasıdır. Kış döneminde gemilerin açıkta bırakılması ömürlerini azalttığı için tüm Akdeniz ülkeleri tarafından kadırgalar için gemi barınakları sağlanıyordu. Ancak Alanya tersanesi daha fazlasını sunuyordu. Akdeniz kıyıları daima tehlike altındaydı. Detaylı Bilgi: Alanya Tersanesi ve Tersane Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

6- Alanya Deniz Feneri

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1880 yılında Fransızlar müteahhitler tarafından inşa edilmiştir. Akdeniz’de seyreden gemiler için Rota feneridir. Alanya kalesinin burçları üzerine kagir kule olarak yapılmıştır. Adeta Alanya kalesi ile bütünleşmiştir. Alanya’nın en yüksek tepesine kurulmuş bulunan eski tarihi kalenin üzerinde yer alması nedeniyle fenerin deniz seviyesinden yüksekliği 209 metre olup,kule yüksekliği ise 6 metredir.

OKUMALISIN  Ğurs Vadisi Nerede - Nasıl Gidilir?

Akdeniz’de çakma karakteri Fl.W.20 Sn. olan fenerin görünüş mesafesi 20 deniz milidir. Fenerde önce ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu ( gömlekli ) lambalar kullanılmış ve şu anda 500 W’lık elektrik lambası ile aydınlatma sağlanmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini teminen odak uzaklığı 200 mm olan 4 adet kotodiyoptrik panel kullanılmaktadır. Söz konusu optik paneller cıva banyosu üzerinde dönebilen dairesel platform üzerine dörtgen teşkil edecek şekilde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Işık kaynağı odakta sabit olarak yakılmakta ve platform üzerindeki optik panellerin döndürülmesi suretiyle fenerin dört çakar ışık vermesi sağlanmaktadır. Detaylı Bilgi: Alanya Deniz Feneri – Alanya Gezi Rehberi

7- Dim Mağarası – Alanya’da Gezilecek Yerler

Antalya’nın önemli mağaralarından biri olan Dim Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Mağara deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, Cebeli Reis Dağı’nın batı yamacında yer alır. Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarasıdır. 1 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Detaylı Bilgi: Damlataş Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?

8- Damlataş Mağarası – Alanya’da Gezilecek Yerler

Ülkemizin tanınmış mağaralarından biri olan Damlataş Mağarası, Antalya ili, Alanya ilçe merkezine bir km uzaklıkta yer alan karstik mağaradır. Mağara, tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısındadır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olarak da bilinmektedir. Detaylı Bilgi: Damlataş Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?

9- Sapadere Kanyonu – Alanya’da Gezilecek Yerler

750 metre uzunluğundaki kanyonun yüksekliği ise 450 metre. Kanyon adını içinde bulunduğu köyden almış. Ziyaretçilerin kolaylıkla yürüyebilmesi ve kanyonu daha yakından tanıyabilmesi için kanyon içerisinde yürüyüş yolları bulunuyor. Alanya’ya uzaklığı 40 km olan kanyonun çevresinde çeşitli kafeler ve restoranlar da yer alıyor.

10- Alanya Plajları  – Alanya’da Gezilecek Yerler

1- Portakal Plajı

Portakal Plajı Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Alanya İlçe merkezine yakın mesafededir. Yarımadanın doğusunda Keykubat Plajından sonra gelen plajdır. Hatta Keykubat Plajı’nın devamı niteliğindedir.  Alanya’nın Oba beldesinin doğu kıyılarında bulunan Portakal Plajının uzunluğu 1 km dir. Oba ve Tosmur semtlerinde bulunmaktadır. Portakal Plajı başlangıç noktası Oba Çayı’nın denize döküldüğü yer, plajın son noktası ise Dim Çayı’nın denize döküldüğü bölümdür. Plajın bazı kesimlerinde 60-70 metreyi bulan denize doğru sığ bir kumsal şeridi bulunmaktadır. Deniz tabanı genellikle kumluktur fakat bazı kesimlerde sert kum kayalarından oluşan bir taban vardır.

Sahil kesiminde ücretli plajları ve ücretsiz halk plajları mevcuttur.  Bu bölgede yiyecek ve içecek satan büfe ve kafeteryalar bulunmaktadır.  Mavi bayraklı olan Portakal Plajında açık denizde farklı su sporları alternatifleri yaptıran tekneler ve su sporları merkezi yer almaktadır. Rüzgar sörfü yapanlar bu plaja yoğun ilgi göstermektedir. Meraklıları için rüzgâr sörfü eğitimi verilmektedir. Kayalıklar kesimlerinde balık tutulmaktadır. Alanya’nın en serin plajıdır. Detaylı Bilgi: Portakal Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

2- Emirgan Ulaş Mesire Yeri – Emirgan Ulaş Plajı

Ulaş Parkı Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır. Parkın bulunduğu bölge Antalya-Alanya karayolunun 5. Kilometresinde bulunan küçük bir koy şeklindedir. Alanya’nın en eski karayolu parkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Park genellikle yerli turistler ve Alanya’nın yerlilerinin tercih edilmektedir. Parkın sahil kısmı ise Ulaş Plajını oluşturmaktadır. Diğer adıyla Emirgan Plajı olarak da bilinmektedir. Çevresi düzenlemesi yapılmış olan plaj, bölgenin en güzel plajıdır. Altın sarısı renginde kumları bulunmaktadır. Plaj tamamen kumdan oluşmaktadır. Demiz tabanı da kumdan meydana gelmektedir. Bu özellikler plaja olan ilgiyi artıran faktörlerdir.

OKUMALISIN  Alanya Deniz Feneri - Alanya Gezi Rehberi

Park ilk dönemlerinde sadece bölge halkı tarafından kullanılırken yapılan düzenlemelerin ardından hem yerli halka hem de turistlere hizmet vermeye başlamıştır. Parkta masalar, sandalyeler, ızgara yerleri mevcuttur. Ulaş Dinlenme parkı bir tarafta piknik yapabileceğiniz, kayalıkların üzerinden balık tutma imkânı da sahiptir. Detaylı Bilgi: Emirgan Ulaş Plajı ve Mesire Yeri – Nerede-Nasıl Gidilir?

3- Alanya Tersanesi Plajı

Alanya Tersanesi, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1228’de Alanya’da yaptırılan ve günümüze kadar bozulmadan ayakta kalan tek Selçuklu Tersanesi olma özelliğine sahiptir. Kemerli beş gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56,5 metre, derinliği 44 metredir.

Alanya tersanesi; sadece gemi yapım ya da gemilerin kışlık konaklama yeri değil, aynı zamanda tamiratın, yelken ve gemi donanımlarının da yapılabildiği demir işlikleri, idari ve depo alanlarına sahip olan bir yapı olup kalıcı bir tersanedir. Kalıcı tersaneler iki amaca hizmet etmektedir. Birincisi kış döneminde büyük teknelerin yapımına olanak sağlaması, ikincisi ise kullanılmayan teknelerin barındırmasıdır. Kış döneminde gemilerin açıkta bırakılması ömürlerini azalttığı için tüm Akdeniz ülkeleri tarafından kadırgalar için gemi barınakları sağlanıyordu. Ancak Alanya tersanesi daha fazlasını sunuyordu. Akdeniz kıyıları daima tehlike altındaydı. Detaylı Bilgi: Alanya Tersanesi ve Tersane Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

4- Keykubat Plajı

Keykubat Batı Halk Plajı Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Plaj aniden  derinleşmeyen yapısı ile ön plana çıkmaktadır.Alanya’nın Selçuklu sultanı Keykubat tarafından fethedilmesinden dolayı bu ad plaja verilmiştir. Plaj yaklaşık 3 kilometre uzunluğundadır. Mavi Bayraklıdır. Deniz ve plaj kumdur, bazı kesimlerinde kum kayası vardır. Kıyı boyunca uzanan parkların ve turistik tesislerin yeşil alanlarından dolayı Bengonvil Plajı olarakta bilinir.Alanyadaki kumluk ve dalgaların yumuşak olduğu 3  önemli plaj arasında yer alır.

Plaj Alanya Limanından başlayıp Oba Çayı’nın denize döküldüğü yere kadar devam eder. Güller Pınarı ve Cumhuriyet semtlerinin sahilde bulunan  kısmındadır. Merkezde olduğundan imkanlar oldukça iyidir.  Park alanları geniş ve iyi düzenlenmiştir. Sahil kesimi ise temiz ve bakımlıdır. Bu sebeple çoğu turistin ilgi odağı haline gelmiştir. Detaylı Bilgi: Keykubat Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

5- Alanya İncekum Plajı

İncekum Plajı Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır. Avsallar Beldesinde bulunan bir tatil beldesidir. Burası kumu çok özel bir plajdır. Plajın incecik sarı renkli kumları vardır. Suları sığ ve geç derinleşen denizinden dolayı çok ilgi gören bir plajdır. Bu plaj özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ilgi görmektedir. Genellikle çocuklu aileler tarafından yoğun şekilde talep görmektedir.

İncekum Plajı’nın ücretsiz otoparkı, ücretli şezlong ve şemsiye ve ücretsiz halk plajı bölümü mevcuttur. Plajda yeme içme bölümü, duş, soyunma kabini, tuvalet bulunmaktadır. Detaylı Bilgi: Alanya İncekum Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

6- Alanya Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı Alanya’nın tarihi Yarım adasının Batısından Damlataş plajının bitimi ile hemen başlamaktadır.  Plaj 2 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Kleopatra plajının adını M.Ö.69 -M.Ö.30 yılları arasında yaşamış Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra’dan aldığı bilinmektedir. Efsaneye göre Roma generali Antony, Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya hediye ettiğinde, Kleopatra her gün kale yamacında banyo yapmak için bu plaja iner ve burada yüzermiş. Efsaneye göre Kleopatra’nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden direk olarak plaja giden bir tüneli varmış.  Kraliçe Kleopatra Akdenizde çıktığı her sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu plajda denize girermiş.

Mavi Bayraklı Damlataş ve Kleopatra Plajları Alanya’ya girişte tarihi yarımadanın, Alanya Kalesinin batı tarafında yan yana yer alır. Damlataş Plajı Damlataş Mağarasının önünde yer alan kıyıdır. Detaylı Bilgi: Alanya Kleopatra Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

7- Damlataş Plajı

Damlataş Mağarası’nın önünde, Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer almaktadır. Alanya plajları ince ve temiz kumu göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Bu plajların arkasında turizme hizmet veren birçok oteller yapılmıştır.Kumsal oldukça geniştir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.