Alara Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANTALYA

Alara Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Alara Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti Açılış / KApanış Saatleri ve Han’ın Tarihi & Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                  Alara Han Nerede?                                

Alara Han, Antalya – Alanya güzergahında Okurcalar beldesinde ve Çakallar Köyü sınırları içerisindedir. Alara Kalesi’ne 800 m uzakta Alara çayının kıyısındadır.

Tamamı kesme taştan yapılan 2000 metrekarelik han 1231 yılında inşa edilmiştir. Alaaddin Keykubat, Alanya’daki kitabelerde kendisini kara ve 2 denizin sultanı, Arap ve Acem ülkesinin sahibi olarak nitelerken Alara Han’daki kitabesinde “Rum, Şam, Ermeni ve Frenk memleketlerinin fatihi” unvanını almıştır.

Han, Anadolu Selçuklu Hanları içinde eş odaklı planı temsil etmektedir. Eş odaklı planın orta kısmı handa konaklayan misafirlere ayrılmıştır. İç kısımda merkezde bir koridor ve koridorun iki uzun kenarında eyvan düzeninde dizilmiş odalar bulunmaktadır.

Handa yolcularla hayvanların konakladığı yerler ayrı ayrıdır. Yolcuların kaldığı mekânlar ile oturdukları eyvanların duvarlarında pencereler mevcuttur. Yapının içinde mescit ve çeşme bulunmaktadır. Hanın içi oldukça karanlıktır.

Aydınlatma dış duvarlardaki dar ve uzun pencerelerden sağlanmaktadır. Handa ayrıca İpek Yolu‘ndan geçen tüccarların konaklamaları ve ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla yolcuların dinlenebilecekleri küçük odalar bulunmaktadır.

 

                             Alara Han Giriş Ücreti                        

Alara han’a Giriş ücreti 40 TL

Handaki restoranın yanı sıra Alara Çayı’nın kenarındaki küçük kır lokantalarında da yemek yenilebilir ve servis yapılıncaya kadar çayda yüzülebilir.

                            Alara han’a Nasıl Gidilir?                        

Alanya’nın 37 kilometre batısındaki Alara Kalesi’ne 800 metre uzakta bir düzlükte ve Alara Çayı kıyısındadır. Alara Çayını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.