Alev Alatlı Bilim Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Alev Alatlı Bilim Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Alev Alatlı Bilim Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati ve Bilim Merkezi içinde bulunan Deney Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Alev Alatlı Bilim Merkezi Nerede?

Bilim Merkezi, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde Başkent Millet Bahçesi olarak bilinen alan içinde bulunmaktadır. Ankara’nın En yeni ve En Büyük  Bilim Merkezi diyebiliriz.. Bilim merkezinin ismi 2024 yılında hayatını kaybeden sanatçı ve Yazar Alev Alatlı’dan almaktadır.  Tubitak ve Teknoloji Sanayi Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Türkiye’ye Yön Veren Bilim Adamlarına ait insanların fotoğrafları yer alıyor.

49 farklı Bilimsel deney alanı bulunuyor.

Astronomi, Uzay ve Havacılık Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Matematik Atölyesi, Tasarım Atölyesi, Doğa Atölyesi, Amfi gibi deney atölyeleri bulunuyor.

Ters Maske, Renk Zıtlığı, Keşfet, Bir Dünya Keşif Sergisi, Robotik Kodlama, Yazılım,  Drone, Mercek, Teknofest Atölyesi, İha ve Siha üretim teknikleri gibi alanları görebileceksiniz. Bilime ve Teknolojiye dayalı bir merkezdir

ALEV ALATLI KİMDİR?

1944 yılında İzmir’de dünyaya gelen Alatlı, Lise öğrenimini Tokyo – Japonya’da okumuş, Üniversite eğitimini Ekonomi ve istatistik alanında ODTÜ’de yapmıştır. Yüksek lisansını ABD ‘de yapan Alev Alatlı 1974 yılında Ülkemize dönmüştür. İlahiyat, Düşünce ve Medeniyet Tarihi üzerinde de bir çok çalışmalar yapmış ve İstanbul Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

2006 yılında Rusya’da 100. Yıl Edebiyat ödülü

2014 yılında Edebiyat Alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü

2017 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Fahri Doktora Ödülü almıştır.

‘Aydın Despotismi’, Yaseminler Tüter mi Hala’, ‘İşkenceci’ Or’da KimseVar mı? ’Valla Kurda Yedirdin Beni’ isimli kitaplar yayımlamış ve 2024 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Alev Alatlı Bilim Merkezi Giriş Ücreti

Giriş ÜCRETSİZDİR. (01.01.2024)

Açılış / Kapanış Saatleri

Sadece Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Diğer günler 10.00 – 17.00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Alev Alatlı Bilim Merkezine Nasıl Gidilir?

Bilim Merkezi, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde Başkent Millet Bahçesi olarak bilinen alan içinde bulunmaktadır. Tam konumu Millet Bahçesinde bulunan Caminin hemen yanındadır.

Gençlik Parkı – Eski 19 Mayıs Stadyumu – Ankara Büyükşehir Belediyesi – Merkez Ankara – Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ve Ankamall olarak bilinen alanların tam ortasında Merkezi bir noktada bulunmaktadır.

                   Toplu Taşıma İle Gitmek İsteyenler             

Metro İle Gidecekler…….

Eryaman – Batıkent – Kızılay Yönünde hareket eden bu hatta bindiğinizde En Yakın Durak ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ durağıdır.

Otobüs İle Gidecekler……

                       Keçiören’den Gidecekler                             

Aktepe –  Ankara Şehir Hastanesi arası hizmet veren 419 – 5 hat numaralı otobüse binip AKM durağında inerek ulaşabilirler.

Bağlum’dan Gidecekler; 268 No’lu otobüse binip AKM durağında inerek ulaşabilirler.

Esertepe – Ovacık – Yükseltepe – Etlik’ten Gidecekler;  1011 kavşağında inip Konya yolundan geçen Dolmuşlar ile aktarma yapabilir veya ulus’ta inip Metro ile aktarma yapabilirler.

                       Çankaya’dan Gidecekler                       

185 – 114 – 407 – 417 hat numaralı araçlara binip Ulus olarak bilinen yerde indikten sonra 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Veya Kızılay – Ulus metro istasyonlarında METRO ile aktarma yaparak Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesine ulaşabilirler.

                        Gölbaşı’ndan Gidecekler                         

105 Numaralı Otobüse binip Ankara İl Emniyet Müdürlüğü önünde inerek ulaşabilirsiniz. Veya Dolmuş seçeneği ile gelebilirsiniz.

Şentepe – Yenimahalle – Demetevler – Batıkent – Eryaman Bölgelerinden gelecekler için en uygun alternatif Metro haatı olacaktır.

Etimesgut – Sincan Bölgelerinden gelecekler; İstanbul Yolundan geçen otobüs hatlarına binip Ankamall olarak bilinen yer Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Bilkent –  Ümitköy – Çayyolu bölgelerinden gelecekler, Metro ile Kızılay istasyonuna gelip Batıkent yönüne giden Metro hattına aktarma yaparak ulaşabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.