Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – SAKARYA

Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – SAKARYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati  hakkında bilgiler vereceğiz.

           Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi Nerede?     

Müzesi, Sakarya İlinin Geyve ilçesi Ali Fuat Paşa Beldesin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Müze’de etnoğrafik ve Arşiv vesikası olmak üzere toplamda 73 adet eser sergilenmektedir.

             Kuva-i Milliye Müzesi Hakkında Bilgiler           

Müze, 1956 yılında tek katlı olarak belediye binası olarak inşa edilmiştir. 1983 yılında ikinci kat ilave edilmiş ve Sakarya Valiliği tarafından 1989 yılında  Belediye Meclis kararı ile kullanım hakkı Özel idare Müdürlüğüne verilmiş ve Özel İdare Müdürlüğü Tarafından restore çalışmaları sonrasında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

İki Katlı Müzenin Zemin katı, Kuvayi Milliye Müzesi olarak düzenlenmiştir. Müze’ye giriş yaptığınızda ortada bir salon sizleri karşılıyor, hemen sağ tarafta memur odası, sol tarafta kütüphane, diğer kısımlar ise sergi salonu olarak kullanılmaktadır.  Müze’de Kuvay-i milliye döneminde görev almış şahsiyetlerin Fotoğrafları, Atatürk’ün el yazısı ile yazılmış 10. Yıl Nutku fotokopisi, Kronolojik tarihi fotoğraflar yer almaktadır.

Müzenin 1. Katı ise, Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak isimlendirilmiştir. Bu katta Ali Fuat Cebesoy’a ait giysiler, Karyola, madalyalar, belgeler, fotoğraflar ve muharebe krokileri sergilenmektedir.

                   Kuva-i Milliye Müzesi Giriş Ücreti                

Müze’ye Giriş ÜCRETSİZDİR.

               Kuva-i Milliye Müzesi Ziyaret Saatleri              

Müze, PAZARTESİ günleri hariç Haftanın her günü 08.00 – 16.00 saatleri ziyarete açıktır.

Adres: Ali Fuatpaşa Belediyesi Camil Kebir Mah. Park Sokak No: 4 Geyve / Sakarya

  Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesine Nasıl Gidilir?

Sakarya İlinin Geyve ilçesi Ali Fuat Paşa Beldesin sınırları içerisinde, Sakarya Nehri kenarında, Merkez Caminin hemen arkasında bulunmaktadır.

Navigasyon ile Gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.