Aliağa’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Aliağa Gezi Rehberi – İZMİR

Aliağa’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Aliağa Gezi Rehberi – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aliağa’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Aliağa ilçesinin Tarihi, Camileri, Tabiat Parkları ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Aliağa Hakkında Kısa Bilgi                          

İzmir ilinin Ege denizine kıyısı olan ilçelerinden biridir. Adını Ali Ağa adındaki önemli bir çiftçi ailesinden aldığı rivayet edilmektedir. Geçmişten günümüze hem petrokimya sanayi hem de Deniz turizmi açısından oldukça önemli bir yerdir.

Tarihin önemli uygarlıklarının kurulduğu Aislis bölgesinde olmasından dolayı antik dönem izlerini taşımaktadır. Aliağa ilçesinin En büyük köyü olan Güzelhisar, Türklerin batı Anadolu’daki ilk yerleşim yeridir.

Aliağa’nın geçmişten günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapması, Bulunduğu konum, iklim şartları ve Tarihi eserleri ile birçok gezilecek yere ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi sizlere İlçenin Tarihi ve Doğal güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Aliağa’da Gezilecek En iyi 10 Yer                      

                                  1- Kyme Antik Kent                                

Cyme – Cymi – Phrikonis gibi isimler ile de bilinen bu yer Antik Çağ’da Ailolis bölgesindeki Aiol kentlerinden biridir. Kentin kuruluşu MÖ 8. Yüzyıldan önceye gittiği rivayet edilmektedir. Kentte yapılan arkeolojik çalışmalarda MÖ 8. Yy’a ait kalıntılar ile birlikte MÖ 700-650 yıllarında yaşamış olan Antik Dönemin başarılı şairlerinden Hesiodos’un babası Kymeli olduğu veKyme’den Yunanistan’a göç ettiğinin şairin söylemlerinden çıkartabiliriz.

                           2- Aliağa Polis Plajı                                     

Aliağa Polis Plajı, Aliağa ilçesi sınırları içerisinde İzmir’den 66 km uzaklıkta Yalı Mahallesi bölgesinde bulunmaktadır. Plajın yaklaşık olarak 4 km uzunluğu bulunmaktadır. Askeri Kamp, Halk Plajı, Polis Plajı ve Özel İşletmelerin bulunduğu plaj yöre halkı tarafından en çok tercih edilen yerlerdendir. Kamuya tahsis edilen yerler plajın büyük bir bölümünü kaplaması nedeniyle halka açık olan yerler sınırlıdır. Kamu çalışanları giriş ücretini ödedikten sonra girip yararlanabiliyor.

                                  3- Kuş Cenneti                                         

Ülkemizde görülen 494 kuş türünden 208 tanesi Aliağa kuş cennetinde görülmektedir. Yılın farklı dönemlerinde gelen çeşitli kuş türleri Aliğa kuş Cennetin bir süre kalıp tekrar göç etmektedir. Nu güzel görüntü için fotoğraf tutkunları burayı gelip güzel kareler yakalamaktadır.

                             4- Avcı Ramadan Parkı                            

Aliağa ilçesinin en gözde yeri desek hiç yanlış olmaz. 72 dönümlük bir araziyi kapsayan bu kompleks içerisinde Sahi Şeriti boyunca yürüyüş ve Bisiklet parkuru, Çocuk Oyun Alanları, Balıkçı barınağı ve Yeşil Alanlar bulunuyor. Ayrıca Avcı Ramadan Parkının simgesi haline gelen Ayt – Yıldızı simgeleyen ışıklı tasarım görülmeye değer güzelliktedir.

                                5- Aliağa Merkez Cami                         

1860 yılında Rum ortadoks Kilisesi olarak yapılmış, 1928 yılında Camiye çevrilerek ibadete açılmıştır. Taş – Tuğla ile inşa edilen bu cami İlçenin en eski yapıları arasında bulunuyor.

                                       6- Ağapark Plajı                              

Aliağa ilçesinin en popüler Plajları arasındadır. İçerisinde ücretli piknik – Mangal alanı da bulunmaktadır. İster Plaj İster Piknik alanı tercih edebilirsiniz. Plajda Kafeler, barlar, market, Şezlong, Şemsiye, Duş alma alanı, Soyunma kabinleri ve spor alanları mevcuttur.

                                  7- Şakran Plajı                                        

İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan bu yer Şakran mevki olarak bilinen yerde bulunuyor. Aliağa’nın kuzeyin de gidebileceğiniz en güzel yer desek hiç yanlış olmaz. Bakımlı ve Temiz yürüyüş yolları, Bisiklet sürme alanları ve yüzme alanları ile görülmesi gereken bir yerdir. Sahili kum – Çakıl taşı karışımıdır.

                                 8- Aliağa Şelalesi                               

Ulaşım açısından oldukça zor bir şelaledir. Aliağa Türkmen Köyü yakınların da bulun bu Şelale zorlu bir yoldan sonra görülen doğa harikasıdır. Türkmen Şelalesi olarak ta adlandırılmaktadır.

                                     9- Tavşan Adası                            

Aliağa ilçesi Atatürk mahallesine bağlı bir adadır. Tekne ile ulaşım yapılan bu küçük ada ismini içinde bulunan tavşanlardan almaktadır. Adayı ziyaret ettiğinizde tavşanlara yiyecek götürmenizi tavsiye ederiz.

                           10- Köstem Köy Plajı                             

Aliağa ilçe merkezine 15 km uzaklıkta Köstem köyünde bulunuyor. Küçük bir plaj olduğunu söyleyelim. Genel olarak çakıl – taş karışımıdır. Keşfedilmemiş bir yer olmasından dolayı sessiz sakin bir yer arayanlar için uygun bir plajdır.

 Aliağa’da Gezilecek En iyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.