Alicin Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Alicin Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Alicin Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir? – Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Alicin Manastırı Hakkında;

Alicin Manastırı, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ankara merkeze yaklaşık olarak 90 km mesafede yer almaktadır. Kızılcahamam ilçe merkezine yaklaşık olarak 42 km mesafededir. Alicin Kanyonu’nda yer almaktadır.

Dik bir yamaç üzerine inşa edilen Alicin Manastırı’nın geçmişi hakkında net bilgilere ulaşılmamaktadır. Yapısına bakıldığı zaman Sümela manastırı ile benzerlik göstermektedir Sümela Manastırından daha eski olduğu tahmin edilmektedir. Yöre halkı tarafından dile getirilen rivayete göre manastırda M.S 1. yüzyılda Romalıların zulmünden kaçan keşişlerin yaşadığı söylenmektedir. Bir başka rivayete göre ise 19. yüzyılda bir eşkıya olan Cin Ali tarafından inşa edildiği söylenmektedir.

Görünen örme duvarın ardında 20 metre uzunluğunda ve 4 metre eninde boşluk bulunan Alicin Manastırı’na ancak tırmanarak ulaşılabiliyor. Yaklaşık 10 metre duvar yüksekliğine sahip olan Alicin Manastırı‘nda hem çakıl taşı hem de kırmızı tuğla kullanılmış. 4 kat olarak inşa edilmiştir. Manastırın bir an önce restore edilmesi gerekmektedir. Ayrıca manastıra ulaşım amaçlı çalışmalarında yapılması gerekmektedir.

OKUMALISIN  Sinop Etnografya Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saati?

Alicin Manastırı Nerede?

Alicin Manastırı Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ankara merkeze yaklaşık olarak 90 km mesafede yer almaktadır. Kızılcahamam ilçe merkezine yaklaşık olarak 42 km mesafededir. Alicin Kanyonu’nda yer almaktadır.

Alicin Manastırı Nasıl Gidilir?

Buraya hususis aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isteyenlerin belli mesafeleri yürümesi gerekmektedir. Manastıra Çeltikçi beldesine gelmeden Alicin tabelalarını takip ederek kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Ana yoldan 3 kilometre toprak yoldan manastırın bulunduğu dağin eteğine ulaşıyor ve oradan bakabiliyorsunuz. Manastırı ancak 600 metre aşağıdan seyredebiliyorsunuz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.