Almus Baraj Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Almus Baraj Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Almus Baraj Gölü Nerede – Nasıl Gidilir? – Tokat Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Almus Baraj Gölü

Tokat ilçesinin Almus ilçesinde bulunan, Almus Baraj Gölü, Tokat İline 34 km. mesafededir. 1958-1966 yılları arasında yapılan, Türkiye’nin ilk barajlarındandır. Balık çiftlikleri gölün ortasında kurulmuş. Yurtdışına ihraç edilen alabalıkları yetiştiriyor. Aynı zamanda bölge halkı içinde piknik alanı olarak kullanılıyor.

Almus Baraj Gölü Hakkında;

Baraj gölü, Almus ilçesinde 52 yıldır tarımsal sulama, elektrik üretimi, Piknik yerleri ve balıkçılığın yanı sıra görselliği ile ilçeye değer katmaktadır. Günümüzde kafeslerde alabalık yetiştirme alanı olarak bilinen Almus baraj gölü, Yeşilırmak’ın hafif bir dirsek çevirerek Omala Ovası boğazına girdiği yerde zonlu toprak dolgu tipinde yapılmıştır. Almus Barajı’ndan tarımsal sulama ve doğal yaşam için su bırakılmaktadır, Barajın gövde hacmi 3.405.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 78,00 m’dir.

Normal su kotunda göl hacmi 950,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 31,30 km²’dir. 21.350 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir. Ayrıca barajdan, hidroelektrik santralı ile 27 MW’lik güç kapasitesi ile yılda 99 GWh elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır.

OKUMALISIN  Güroymak Budaklı Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Baraj çevresi ormanla kaplıdır. Kıyıda çok sayıda koy bulunmaktadır. Göl su sporları içinde ideal bir parkurdur Oltanızı alıp gidin. Aile ile gidip biraz temiz hava alabileceğiniz bir yerdir. Almus baraj golü Tokat ilinde yaşayanların yanı sıra çevre illerden de gelip günübirlik piknik yapılabilecek bir doğa harikasıdır. Hafta sonları baraj gölünde jet ski ve muz kiralama imkânı vardır.

Tokat-Almus Baraj Gölüne Nasıl Gidilir;

Tokat ilçesinin Almus ilçesinde bulunmaktadır. Tokat İline 34 km. mesafededir.

Tokat terminalinden Almus’a otobüsler gitmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.