Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Altınbeşik Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Altınbeşik Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Altınbeşik Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Altınbeşik Mağarası Hakkında;

Altınbeşik Mağarası, Antalya ilinin Akseki İlçesine bağlı İbradı Beldesine 7 km uzaklıktaki Ürünlü Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 3’üncü büyük yer altı gölü olma özelliğine sahiptir. Denizden 450 metre yükseklikte olan mağara 1966 yılında Türkiye speleoloji derneği kurucusu ve onursal başkanı Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilmiştir. 1966-1967 yıllarında İngiliz ve Fransız mağaracıların ilk denemeleri sonrasında kamuoyuna tanıtılan mağara, takip eden yıllarda yerli ve yabancı uzmanlar tarafından incelenmiştir. 1985 yılında Japon uzmanlar, 1955 yılında Çek ekibin incelemeleri sonrasında mağaranın içyapısı büyük ölçüde ortaya çıkarılmıştır.

Altınbeşik Mağarası Özellikleri

Mağara üst üste 3 seviyede gelişmiştir. En alt ve orta seviye yağışlı mevsimlerde aktif, en üst seviye ise devamlı kurudur. Altınbeşik Mağarası daha kuzeyde bulunan Eynif Polyesi’nin ve civarındaki bir dizi daha küçük polyelerin yer altına intikal eden sularının toplanarak tahliye edildiği bir ana yeraltı deresi görevini görmektedir. Güz aylarında mağara içinde çok miktarda durgun göletler vardır. Mağara içindeki kum ve çakıl birikintilerinden, kayalar üzerindeki akıntı oyuklarından bahar aylarında orta ve alt seviyeden debisi kuvvetli yeraltı derelerinin aktığı anlaşılmaktadır.

OKUMALISIN  Rüstem Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarı Kim? TEKİRDAĞ

Altınbeşik Mağarası’nın aktivitesini tamamen yitirmiş olan üst seviyesinde, tabanda kaya blokları dikkati çeker, bunların yanında dikit ve sarkıt oluşumları da vardır. Orta seviyenin tabanı daha çok dere yatakları özelliğini taşır. Burada kaya blokları geniş yerler kaplar, yer yer kum ve çakıl depoları ile traverten oluşumları görülür. Mağaranın girişinden itibaren ilk 200 m mağaranın alt seviyesini oluşturur ve burası devamlı su altındadır.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkında Göreceğiniz Yerler

 • Altınbeşik Mağarası,
 • Manavgat Çayı,
 • Orman Ekosistemi,
 • Yürüyüş Rotaları,
 • Günübirlik Kullanım Alanıdır.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkında Yapabileceğiniz Aktiviteler

 • Zengin Bitki Örtüsü ve Jeolojik Yapı Gözlemi,
 • Mağaracılık,
 • Doğa Yürüyüşü,
 • Piknik,
 • Fotoğrafçılık,
 • Yaban Hayatı Gözlemciliği,
 • Olta Balıkçılığı imkânı bulunmaktadır.

Altınbeşik Mağarası Giriş Ücreti 2020

Milli Parkı’na giriş için belirlenen  ücreti; Tam 6.5 TL, indirimli 3 TL.

Botla mağara içinde gezi hizmeti ise ücretsiz olarak verilmektedir.

Bota binecek tüm ziyaretçiler zorunlu olarak can yeleği takıyor. Mağara girişinde Antalya Büyükşehir Belediyesi işletmesi ANSET tarafından işletilen kafeterya var. Kafeteryalarda çay, kahve, börek, simit vb. yiyecek içecekleri bulabiliyorsunuz.

OKUMALISIN  Cin Ali Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Altınbeşik Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağarayı Saat 09.00 –  18.00 arası ziyaret edebilirsiniz. 

Altınbeşik Mağarasına Nasıl Gidilir?

İbradı’ya kadar yollar asfalttır. İbradı-Ürünlü arası stabilizedir. Mağaraya köyden Manavgat Çayına doğru 5 km’lik patika yoldan ulaşılabilmektedir.

Diğer bir yol ise Alanya yolundan ayrılan Konya yoludur. Akseki’ye gelmeden 5 km önce İbradı’ya ayrılan yoldan 85 km sonra İbradı ve ardından Altınbeşik’e ulaşılmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda 30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir