Altındere Vadisi Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Trabzon

Altındere Vadisi Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Trabzon

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Altındere Vadisi Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti  – Milli Parkta KAmp Yapılır mı? Mangal & Piknik Yapılır mı? sizlere bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Milli Park, Trabzon İlinin Maçka ilçesi sınırında bulunmaktadır. 1987 yılından bu yana milli park statüsünde olan Altındere Vadisi Milli Parkı, Bol oksijenli havası, Cıvıl Cıvıl kuş sesleri, Göz kamaştıran bakir doğasına sahip harika bir yerdir.

Park, Karadeniz bölgesinde rastlayabileceğiniz en güzel manzaraları saklayan bu yer,4 bin 800 hektarlık geniş bir coğrafya içerisinde bulunuyor. Ayrıca bölgede Doğa yürüyüşü yapmak isteyenlere 65 km uzunluğunda Orman Yolu ve 2600 metre Uzunluğun da yayla patika yolu ile cazibe merkezidir.

Milli Park içerisinde; birçok Restoran, Kafe, otantik ürünlerin satıldığı hediyelik eşya mağazaları ile yöresel yiyeceklerin satıldığı dükkânlar bulunmaktadır. Burada bulunan restoranlara oturup yemek yiyebilir, çay-Kahve içerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

        Altındere Vadisi Milli Parkı’nda Ne Yapılır?       

Milli park, doğal güzelliğinin yanı sıra kültürel ve sportif etkinlikleriyle de bilinmektedir. Milli Parka gelmiş iken, Sümela Manastırı’nı gezip, bölgenin tarihi ve kültürü hakkında bilgiler edinebilir.

Milli Park’ta ise, Özellikle orman, vadi ve akarsu peyzajlarının hakim olduğu kırsal rekreasyon alanlarını gezebilir, Trekking, Kampçılık, Tırmanma, doğa araştırması, Bilimsel çalışmalar ve Olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Altındere Vadisi Milli Park sınırları içerisinde yer alan Sümela Manastırı ile birlikte çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Milli parktan manastıra gitmek isteyenler için dolmuş ile servisler bulunuyor. Sizleri Sümela Manastırına götürüp getiriyor.

              Sümela Manastırı Hakkında Bilgiler                 

 Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü içerisinde sarp kayalıklar üzerine kurulmuştur. Manastır Trabzon merkeze yaklaşık olarak 47 km mesafede yer almaktadır. Maçka merkeze ise 19 km mesafededir.

Tarihi araştırmalara göre Sümela Manastırı’nın yapılışı 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Halk arasında “Meryem Ana” ismiyle anılır. Bunun sebebi Sümela Manastırı’nın Meryem Ana’ya atfen yapılmış olmasıdır. İnanışa göre burayı Atina’lı Barnabas ile Sophronios adlı iki rahip yapmıştır. Trabzon Rum İmparatoru III. Alexios döneminde yapılan bu eserin yapımına katkı vermiştir. Daha sonra 3.Alexios ferman yayınlatarak, burasının zengin vakıflara bağlı bir Manastır olmasını emir vermiş. Bugün bu ferman veya emir, manastırın kapısında yer almaktadır. O fermanda ayrıca, 3.Alexios’un Manastırın kurucusu olduğu da yazmaktadır.

Yaklaşık olarak 300 metre yüksekte yer alan Sümela geleneksel manastır inşa yerleri olan sarp kayalıklar, ormanlar, mağaralar geleneğine uygun inşa edilmiştir. Sümela adını siyah manasına olan melas kelimesinden almıştır. Manastırın bulunduğu kayalıkların siyah renkte olması bu ismi almasında etkili olmuştur. 2 katı teras niteliğindeki 6 katlı Sümela Manastırı’na vadiden ulaşmak için 100 basamaklı dar bir merdiven kullanılmaktadır. Manastırın içinde yaklaşık 400 m alana yayılmış bir kilise bulunmaktadır. Rum Ortodoks Kilisesi olarak yapılsa da sonradan manastıra çevrilmiştir. Sümela Manastırı öğrenci odaları, Ana Kilise, birkaç şapel, misafirhane, kütüphane ve kutsal yazmalardan oluşmaktadır. Sümela Manastırı içten ve dıştan fresklerle donatılmıştır.

       Altındere Vadisi Millî Parkı Giriş Ücreti        

Altındere Vadisi Milli Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı

Tam…………: 10 TL

İndirimli ….: 5 TL

Otomobil….: 30 TL

Eğer buradan Sümela Manastırına gidecekseniz eğer, Minibüs ücreti ve Manastıra Giriş Ücreti ödemeniz gerekecektir.

  Altındere Vadisi Millî Parkı’na Nasıl Gidilir?  

Buraya toplu taşıma araçları ve hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile ulaşmak için önce Trabzon merkezden Maçka ilçesine daha sora Maçka ilçe merkezinden Milli Parka ve Sümela Manastıra giden dolmuşları kullanabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Trabzon merkezden D885/E97 ve Maçka Yolunu kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Navigasyon ile gelmek isterseniz alttaki haritadan faydalanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.