Altıparmak Dağı – Kaçkar Dağları Nerede – Nasıl Gidilir?

Altıparmak Dağı – Kaçkar Dağları Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Altıparmak Dağı-Kaçkar Dağları Nerede – Nasıl Gidilir? – Rize Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Altıparmak Dağı-Kaçkar Dağları Hakkında Bilgiler;

Kaçkar Dağları, Rize ve Artvin şehirleri boyunca uzanan 51 bin 550 hektarlık geniş bir alana sahip Dağlardır. Kaçkar Dağlarına Karadeniz bölünmüş sahil yolunu takip ederek, Çamlıhemşin üzerinden gidilebiliyor. Kaçkar Dağları, Türkiye sınırları içindeki Dördüncü En Yüksek Doruk olarak bilinmektedir.

Kaçkar Dağları batıdan doğuya doğru 3 bölüm halinde oluşur,

-Batıda Verçenik (3710) 

-Ortada Kavran (3932)

-Doğuda Altıparmak (3480)

(Görüntüdeki Dağ ‘Altıparmak Dağıdır’)

Fotoğrafta Görünen Göl 2600 rakımda bulunan ‘Kapılı Göller’ olarak adlandırılır.

Kaçkar Dağları olarak Bilinen bu Dağlara En Uygun Tırmanma Zamanları;

Yaz Tırmanışları için Ağustos ve Eylül 

Kış Tırmanışları için Şubat ve Mart aylarıdır

Altıparmak Dağında Neler Yapılır Derseniz;

Güzel Doğa Yürüyüşlerinin yanında, Kamp ve Piknik yapabilir, Kapılı Göller olarak bilinen ve buz gibi suyu olan Gölde yüzebilirsiniz. Ayrıca, Kaçkar Dağlarının genelinde yaz aylarında kampçılık, dağcılık, trekking, Agroturizm (Tarım Turizm) piknik, rekreasyon faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.

OKUMALISIN  Lara Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Kamp - Piknik - Konaklama?

Altıparmak Dağı-Kaçkar Dağlarına Nasıl Gidilir?

Ulaşım Kaçkarlara en kolay ulaşım kuzey yönündendir. Bu yön için Trabzon-Rize-Ardeşen üzerinden Çamlıhemşin ilçesine kadar gidiliyor. Milli Parkın güney bölümüne ise Erzurum-Artvin karayolunu kullanarak Yusufeli ilçesi, Sarıgöl köyü, Altıparmak köyü ve Yaylalar köyü geçilerek ulaşılabiliyor. Çamlıhemşin-Rize arası 62 kilometre, Ayder-Çamlıhemşin arası da 17 kilometre uzaklıktadır. Milli Park’a en yakın havalimanı Trabzon ve Erzurum şehirlerinde hizmet veriyor.

Milli park, Trabzon’a yaklaşık 219 kilometre, Erzurum’a da 372 kilometre mesafededir.

Altıparmak Dağı Hakkında Bizlere Bilgi veren ve  Bu Güzel Fotoğrafını  Bizlerle paylaşan İnstagram @nebicimcocuk ‘a  Teşekkür Ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.