Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Arkeoloji Müzesi, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Hacı İlyas Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Bu Müze 1925’de kurulmuştur.  Önceleri muhtelif binalarda hizmet vermiştir. 1980 yılında günümüzde kullanılan binasına geçiş yapmıştır.

Arkeoloji Müzesi ve Mumyalar

Arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Müze içerisinde 13 ayrı medeniyete ait eserler bulunmaktadır. Geç Neolitik Erken Kalkolitik Çağ’dan itibaren Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait yaklaşık 24 bin esere sahiptir.

Müze içerisinde en fazla dikkat çeken eserler Hitit Dönemine ait bronz döküm tekniği ile yapılan fırtına tanrısı Teşup Heykeli ve bahçe içinde bulunan Selçuklu Sultan’ı I. Mesud’a ait türbenin yanında bulunan sergilenen İlhanlılar dönemine ait 14. yy’den kalma Mumyalardır. 2’si çocuk 6 tane bulunuyor.

            Amasya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti              

 Müze Giriş Ücreti 2023 Yılı 60 TL

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                 Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri                     

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                 Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede?                  

Müze, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Hacı İlyas Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

           Amasya Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelenler Amasya otogarından servislerle ya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelenler öncelikle Amasya merkeze gelmelidirler. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.