Anasayfa / Amasya / Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Amasya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Amasya Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgiler;

Amasya Arkeoloji Müzesi, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Hacı İlyas Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Amasya Arkeoloji Müzesi 1925’de kurulmuştur.  Önceleri muhtelif binalarda hizmet vermiştir. 1980 yılında günümüzde kullanılan binasına geçiş yapmıştır. Arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Müze içerisinde 13 ayrı medeniyete ait eserler bulunmaktadır. Geç Neolitik Erken Kalkolitik Çağ’dan itibaren Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait yaklaşık 24 bin esere sahiptir.

Müze içerisinde en fazla dikkat çeken eserler Hitit Dönemine ait bronz döküm tekniği ile yapılan fırtına tanrısı Teşup Heykeli ve bahçe içinde bulunan Selçuklu Sultan’ı I. Mesud’a ait türbenin yanında bulunan sergilenen İlhanlılar dönemine ait 14. yy’den kalma Mumyalardır.

Amasya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Amasya Arkeoloji Müzesi haftanın her günü açık konumdadır. Yaz dönemi 08.00 ile 19.00, kış döneminde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

OKUMALISIN  Kabak Koyu Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Kamp - Piknik Alanları?

Amasya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Amasya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 6 TL  dir. Müzekartı olanlar ve 18 yaşından küçük olan öğrenciler ücretsizdir.

Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede?

Amasya Arkeoloji Müzesi Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Hacı İlyas Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Amasya Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelenler Amasya otogarından servislerle ya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelenler öncelikle Amasya merkeze gelmelidirler. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir