Anasayfa / Amasya / Amasya Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Amasya Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Amasya Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Amasya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Amasya Kalesi Hakkında Bilgiler;

Amasya Kalesi, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kale Amasya merkezinin kuzeyinde yer alan Harşena Dağı’nın kayalıkları üzerinde bulunmaktadır.  Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Amasya Kalesi yukarı kale ve aşağı kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bazı kaynaklara bakıldığında Harşena Kalesi olarak isimlendirildiği görülmektedir. Kalenin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 700 m’dir.

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen kale birçok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Persler, Pontus, Roma ve Bizanslılar döneminde pek çok kez yapılan saldırılar neticesinde tahribata uğramıştır. Birçok kez restore edilmiştir. Kale İçeri Şehir, Kızlar Sarayı ve Yukarı Kale olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Kalede Osmanlı’ya ait hamam kalıntıları, su depoları, sarnıçlar ve Pontus Kral Mezarları bulunmaktadır. Buraya gelirken kesinlikle kameralarınızı yanınızda getirin. Amasya’yı kuşbakışı görmeye hazır olun.

Amasya Kalesi Nerede?

Amasya Kalesi, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kale Amasya merkezinin kuzeyinde yer alan Harşena Dağı’nın kayalıkları üzerinde bulunmaktadır.  Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

OKUMALISIN  Aziz Paul Kilisesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Amasya Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelenler amasya otogarından servislerle ya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelenler öncelikle Amasya merkeze gelmelidirler. Merkezden Zübeyde Hanım Cd. ve Kale Yolu üzerinden veya Ferhat tünelini kullanarak kaleye ulaşım sağlarsınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir–Giriş Ücreti/Ziyaret Saati

evgili Seyyahlar bu yazımızda Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir